З 23 лютого в Україні стартує призов резервістів першої черги в особливий період. Напередодні призов резервістів анонсував президент Володимир Зеленський.
Про це повідомили у Генштабі ЗСУ.
Зеленський видав наказ «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період». Проте на момент написання новини наказ не опублікували на сайті Офісу президента.
У ЗСУ пояснюють, що резервісти оперативного резерву першої черги (ОР-1) — це військові, які звільняються зі строкової військової служби або з військової служби за призовом під час мобілізації. А в особливий період вони за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають вимогам проходження служби у резерві, та набули певної військової облікової спеціальності.
Призову підлягатимуть резервісти від 18 до 60 років: й офіцери, й рядові. Максимальний термін служби резервістів — 1 рік.
Що робити резервістам після оголошення їх призову?
У ЗСУ зазначили, що резервісти ОР-1 повинні самостійно з’явитись у свої військові частини або у Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, за телефонним дзвінком або після повістки.
Якщо резервіст із певних законних причин не може бути призваним, він має особисто надати документи, які б це підтверджували. За неявку чи ігнорування виклику — адміністративна або кримінальна відповідальність.
Резервісти ОР-1 проходитимуть службу у тих військових частинах і за тим фахом, в яких вони проходили службу до цього та підписали контракт для проходження служби в оперативному резерві першої черги.
Наприклад, якщо військовий під час попередньої служи був водієм-механіком у частині А0000, то призиватимуть його в цю ж частину, на цю ж військово-облікову спеціальність.
Крім того, згідно з законом України, за призваними резервістами зберігається робоче місце та середньомісячна зарплата.
А що таке особливий період?
У законі «Про оборону України» вказано, що особливий період — це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Цей період охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
А у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вказано, що особливий період — це період функціонування національної економіки, органів держвлади та місцевого самоврядування, ЗСУ та інших військових формувань, підприємств відповідно до виконання конституційного обов’язку щодо захисту незалежності та цілісності країни.
В Україні воєнного стану офіційно немає. Особливий період розпочався у країні 18 березня 2014 року, відповідно до указу президента № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».