Філарет скликає собор для “збереження Київського патріархату”. А що з Томосом?

Почесний патріарх Філарет оголосив про рішення скликати помісний православний собор Київського патріархату, хоча статут Православної церкви України такого права йому не дає.

Він сказав про це у відповідь на питання журналістів перед початком форуму “За Українську Православну Церкву! За Київський Патріархат!”, – повідомляє ВВС.

“Ми скликаємо помісний собор, на якому не затвердимо рішення того собору, який був 15 грудня 2018 року. Значить, він для нас не є обов’язковим. Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде. Собор ми скликаємо на 20 червня”, — сказав Філарет.

Почесний патріарх уточнив, що планує скликати помісний собор Української православної церкви Київського патріархату, а не ПЦУ.

Також на сьогоднішньому форумі учасники планують затвердити звернення до президента Володимира Зеленського з проханням “підтримати Українську православну церкву — Київський патріархат від будь-якого посягання”.


“Собору помісного Київського патріархату 15 грудня не було, а був збір підписів під постановою помісного собору. Ми ту постанову на помісному соборі відкинемо і він буде для нас не дійсним”, — сказав Філарет.

За його словами, так він зможе “зберегти Київський патріархат. Він хоч буде і маленьким, але виросте у велику церкву”.

Також почесний патріарх продовжив як і раніше звинувачувати предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія у залежності від Вселенського патріархату.

“Епіфаній — слуга Вселенського патріарха. Поставив грека вікарним єпископом, щоб він спостерігав і передавав інформацію Вселенському патріарху, щоб передавав вказівки через нього що робити”, — сказав Філарет.

Він додав, що “так звана ПЦУ служить інтересам греків”.

Помісний собор — зібрання церковних архієреїв, священників та мирян, який може схвалювати стратегічні рішення в церкві та скасовувати рішення синоду.

Скликання такого собору Філаретом суперечить статуту Православної церкви України, адже це може робити тільки предстоятель церкви, митрополит Київський і Всієї України Епіфаній.

Мета скликання собору — відновлення діяльності Київського патріархату.

За даними джерел BBC, Вселенський патріархат однозначно підтримує Епіфанія і не виключає застосування санкцій у разі втілення сценарію відновлення Київського патріархату.

Якраз 10-11 червня, коли Філарет зібрав засідання в Києві, митрополит Епіфаній поїхав на день ангела до Вселенського патріарха Варфоломія.

Також Філарет заявив, що не приймає Томос, оскільки до отримання не був ознайомлений з його змістом. 

Про це Філарет заявив на форумі української інтелігенції, повідомляє кореспондент Громадського.


«Цей Томос ми не приймаємо, тому що ми не знали змісту Томосу, який нам дали.

Якби ми знали зміст, то 15 грудня то не голосували б за автокефалію. Бо нам не потрібно переходити з однієї залежності під іншу.

Московський патріархат служить інтересам Москви, ПЦУ служить грекам. А хто служитиме Україні?», — заявив Філарет.

Що станеться?

У разі, якщо Філарет здійснить свій задум, і створить альтернативну ПЦУ структуру, її учасники будуть в очах світового православ’я і Вселенського патріарха розкольниками, вважає співрозмовник.

Такі дії Філарета серйозно не вплинуть на позиції ПЦУ в Україні чи на процес визнання її іншими церквами. Наприклад, у вересні чи жовтні цього року можливе визнання ПЦУ Елладською церквою.

***

Нагадаємо, що конфлікт в новій українській церкві став публічним на початку травня. Колишній предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет тоді заявив, що він досі є патріархом київським, а сам патріархат нібито досі існує.

Водночас ПЦУ і Міністерство юстиції це заперечують.

Фактично, між ним та предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм відбувається протистояння за першість у Церкві.

Формально Філарет є простим єпископом ПЦУ й керівником Київської єпархії, а також членом виконавчого органу церкви — синоду. Він користується титулом почесного патріарха, але визнають його лише у ПЦУ.

На початку травня Філарет озвучив низку звинувачень у бік Епіфанія, зокрема, у невиконанні певних домовленостей, досягнутих перед об’єднавчим собором 15 грудня 2018 року, та у залежності від Константинополя (Вселенського патріархату).

Філарет заявляє, що низка положень томосу про автокефалію та статуту ПЦУ невигідні для української церкви і закликав їх не виконувати.


Наприкінці травня почесний патріарх навіть видав указ, фактично спрямований проти Епіфанія. Він відлучив від служіння ректора Київської православної богословської академії та близького соратника митрополита Епіфанія протоієрея Олександра Трофимлюка.

У відповідь Епіфаній підпорядкував київську парафію Трофимлюка собі, а всі укази патріарха на бланках київського патріархату з 30 січня 2019 року визнав недійсними.

Формально київська єпархія, якою керує Філарет, досі не перереєструвала свій статут як частина ПЦУ. 24 травня синод ПЦУ зобов’язав її зробити це у місячний термін.

Філарет під цим рішенням підписався, але виконувати його, не надто налаштований.

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

scroll to top