МЗС опублікувало розʼяснення щодо заборони послуг чоловікам за кордоном. Що відомо?

Міністерство закордонних справ опублікувало розʼяснення, що стосуються призупинення надання консульських послуг для військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років, які живуть за кордоном. Із 23 квітня ці чоловіки віком можуть оформити лише послуги, що стосуються повернення в Україну. Ці зміни діятимуть до введення в дію нового закону про мобілізацію.

Поширені питання щодо тимчасових обмежень у прийнятті нових заяв на надання консульських послуг

З чим пов’язані зміни саме зараз?

Нещодавно був ухвалений і підписаний Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, який набуде чинності 18 травня 2024 року.

Робота української консульської служби регламентується чималою кількістю підзаконних нормативних актів, які після ухвалення законопроєкту потребують актуалізації для їх приведення у відповідність до його вимог.

Крім того, згадані обставини сформували необхідність внесення технічних змін до алгоритмів роботи інформаційно-комунікаційних систем Міністерства закордонних справ, які використовуються для виконання відповідних консульських функцій.

Які саме послуги не надаватиме МЗС і скільки це триватиме?

Йдеться про тимчасове припинення прийому нових заяв на всі консульські послуги від військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном. Про які саме послуги йдеться можна прочитати за посиланням.

Виняток – оформлення документів на повернення в Україну.

З огляду на викладене та враховуючи необхідність запровадження додаткових процедур міжвідомчої інформаційної взаємодії, МЗС повідомило про тимчасове припинення з 23 квітня цього року прийому нових заяв на вчинення консульських дій від зазначеної в новому законі категорії громадян України, чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном (за винятком заяв про оформлення посвідчень особи на повернення в Україну).

Наголошуємо, що рішення про призупинення процесу надання консульських послуг визначеній законом категорії українських громадян є тимчасовим кроком, обумовленим необхідністю вирішення питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном, та розв’язання у взаємодії з іншими причетними органами державної влади технічних питань, які виникли у ході імплементації норм та положень згаданого закону.

Просимо уважно стежити за оновленням офіційних ресурсів МЗС та закордонних дипломатичних установ України для отримання актуальної інформації щодо подальшого впровадження Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Виняток – оформлення документів на повернення в Україну.

Чи можна отримати послуги за заявою, поданою до 23 квітня

Всі заяви про надання консульських послуг, подані до 23 квітня, розглянуть у повному обсязі, включно з поданими до цієї дати заявами на оформлення закордонного паспорта.

Чому обмеження запровадили ще до вступу в дію нового закону

Тимчасово не будуть прийматися лише нові заяви від визначеної в новому законі категорії громадян, оскільки строк розгляду таких заяв може перевищити час, який залишився до набуття ним чинності. Ми прагнемо уберегти громадян від ситуацій, коли замовлена послуга не зможе бути зрештою надана.

Що робити, якщо чоловік хоче подати заяву на дитину чи підопічного

Тоді запроваджені обмеження не застосовуються й послуги надаватимуть у повному обсязі.

Коли знімуть обмеження?

Після набуття “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” чинності 18 травня 2024 року процес прийняття та розгляду заяв про вчинення консульських дій продовжиться з урахуванням нових вимог, що випливають із положень закону.

Якщо чоловік за кордоном оновив дані в ТЦК, то чи може він отримати консульські послуги

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, який набуде чинності 18 травня 2024 року, передбачає, що після оновлення даних військового обліку в ТЦК громадянин України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років із дійсними військово-обліковими документами матиме доступ до консульських послуг згідно з законодавством у повному обсязі. 

Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, наразі визначається з-поміж доступних варіантів й узгоджується причетними державними органами. Щойно ця міжвідомча робота буде завершена, дипломатичні установи та МЗС оприлюднять додаткові докладні роз’яснення.

Що робити чоловікам у разі надзвичайної ситуації

Тоді обмеження МЗС не застосовуються. Під надзвичайною ситуацією мається на увазі ДТП, затримання, стихійні лиха тощо.

Share this post

scroll to top