Збройні Сили України – це велика й організаційно складна система зі своєю структурою, яка потребує великої кількості фахівців різних спеціальностей. І йдеться не лише про військові спеціальності, а й про спеціальності, що не потребують спеціальних військових навичок.
У листопаді 2023 року Міністерство оборони запустило проєкт рекрутингу до Сил оборони – добровільний набір людей, які хочуть приєднатися до армії та реалізувати свій досвід і професійні навички для захисту Батьківщини.
Які посади в ЗСУ у 2024 році: перелік
Кожна посада в армії забезпечує певну частину роботи, необхідну для виконання того чи іншого завдання. Розгляньмо, яка сфера відповідальності на різних посадах у структурі ЗСУ.
Військова частина – це найбільша самостійна одиниця в усіх видах Збройних Сил, яка здатна виконувати бойові завдання та забезпечувати свою життєдіяльність на адміністративному й господарському рівнях.
Зазвичай військова частина є місцем базування бригади. У бригаді може бути від 1000 до 8000 осіб, а структура відрізняється залежно від роду та виду військ. Бригада складається зі штабу та управління, бойових батальйонів і дивізіонів, підрозділів забезпечення, а також служб:
- продовольчої;
- речової;
- медичної;
- радіаційного, хімічного і біологічного захисту тощо.
Кожен підрозділ для виконання бойового завдання потребує певних фахівців:
- солдатський особовий склад – це вузькопрофільні фахівці, які виконують конкретну функцію;
- керівний склад – різні види військ потребують командирів різного рангу, які керуватимуть різною кількістю людей та мають свій рівень відповідальності;
- сержантський склад – фахівці, які мають навички управління невеликим колективом. Вони взаємодіють з особовим складом, тому повинні мати високі комунікаційні й організаторські навички, вміти взаємодіяти з іншими відділеннями.
Люди з сержантським званням обіймають такі посади:
- командир відділення – проводить навчання, має високі менторські навички, має у підпорядкованні до 10 підлеглих;
- старшина роти – виконує організаторські функції, забезпечує особовий склад їжею, одягом тощо;
- головний сержант роти – займається професійною підготовкою підлеглого сержантського та солдатського складу;
- командир взводу – в обов’язки входить керування особовим складом до 30 людей (сержанти та солдати).
Командири батальйонів і рот – керують великою кількістю людей особового складу. Командири рот керують особовим складом до 120 осіб, командири батальйонів – близько 500 осіб.
Начальник штабу – ця посада передбачає організацію життєдіяльності батальйону, ведення документації, планування тощо.
Також є заступники різного рівня. Залежно від роду військ можуть бути – заступники з озброєння, бойової підготовки, заступник з тилу тощо. Ці фахівці можуть замінити командира та керувати особовим складом підрозділу за необхідності.
Бойовий медик – це сержантська посада, на яку необхідно проходити спеціальну підготовку.
Які є невійськові посади в армії
Будь-який підрозділ ЗСУ потребує фахових спеціалістів, і це не завжди військові спеціальності. Це можуть бути механіки, будівельники, зварювальники, кухарі, навіть, юристи, фахівці з документообігу та IT. Всі ці посади дуже важливі й потрібні нашому війську, щоб воно було не просто обороноздатним, а й максимально ефективним.
Посади у війську без бойового досвіду:
- бухгалтер – обов’язки можуть змінюватися залежно від підрозділу, але серед них можна виділити ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, нарахування заробітної плати тощо;
- діловод – людина на цій посаді відповідає за ведення документообороту;
- оператор БпЛА – виявлення та знищення ворожих цілей, корегування вогню, спостереження за державним кордоном та виявлення порушників;
- кухар – забезпечує військовослужбовців харчуванням;
- водій – керує транспортними засобами, водійські посади в ЗСУ передбачають наявність прав різних категорій.
Які ще є посади в ЗСУ – артилерист, стрілець, водій танка, електрик, механік, водій-кранівник тощо.
Зазначимо, що фахівці, які працюють на не військових спеціальностях, все одно вважаються військовослужбовцями. Оскільки більшість підрозділів працює у зоні бойових дій.
Знайти перелік посад в армію України можна на основних сайтах пошуку роботи: Robota.ua, Work.ua, а також на OLX.ua.
Джерело: Veteran Hub