Однією з традицій різдвяно-новорічних свят в Україні є колядки і щедрівки. Коли ж потрібно колядувати, щедрувати та посівати за новим церковним календарем?
Коли в Україні колядують
Точного числа, коли потрібно починати колядувати не існує. Але коляда на пряму пов’язана з Святим Вечором та Різдвом. У західній частині України перша коляда зазвичай звучить одразу після закінчення Святої Вечері: за новим церковним календарем — ввечері 24 грудня
Втім, на більшій частині території України починають колядувати різдвяним ранком: за новим церковним календарем — 25 грудня.
Закінчують колядувати зазвичай на свято Водохреща:за новим церковним календарем — 6 січня.
Хоча за деякими нечисленними традиціями колядують аж до свята Стрітення: за новим церковним календарем — 2 лютого, за старим — 15 лютого.
Коли в Україні щедрують
Щедрівка — українська народна обрядова пісня, яку виконують в переддень Старого Нового року: за новим церковним календарем — ввечері 31 грудня, за старим — ввечері 13 січня. Саме на Щедрий вечір і починають щедрувати.
Що таке «водити Козу» і коли проводять цей ритуал
На Щедрий вечір є ще одна традиція — водити Козу. Це театралізоване дійство супроводжувало щедрування. У жартівливій виставі беруть участь такі герої: дід, коза, лікар, стрільці-молодці, циганка. Герої ведуть жартівливі діалоги, а Коза помирає. Щоб врятувати «тварину» господар хати повинен пригостити її смаколиками.
Щедрий вечір, як ми вже зазначили, зустрічають:
- за новим церковним календарем — ввечері 31 грудня,
- за старим — ввечері 13 січня.
Коли в Україні засівають
Останній відомий обряд різдвяних свят — це засівання. Його проводили традиційно на Старий Новий рік, або ж свято Василя, за новим церковним календарем — вранці 1 січня.
Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews