Громадянська мережа ОПОРА виявила, що щонайменше за 4 адресами у селищі Східниця, виборчу адресу змінили 62 осіб. А це – третина виборців від загальної кількості тих, хто змінив виборчу адресу у Східницькій селищній громаді. Тому таких адрес може бути більше. У більшості випадків чоловіки і жінки з однаковими прізвищами та не мають жодного відношення до цих помешкань, – про що ОПОРІ повідомили родичі власників житла. Цей випадок може мати ознаки маніпуляції виборців із виборчими адресами і свідчити про спробу використання технології впливу на результати голосування 25 жовтня у Східницькій селищній територіальній громаді. Ситуацію розслідує поліція.
З 1 липня до 10 вересня виборці мали можливість змінити виборчу адресу за оновленою процедурою – подавши заяву у відділ ведення Державного реєстру виборців особисто або ж онлайн за допомогою сервісу «Кабінет виборця». Згідно з інформацію на сайті Державного реєстру виборців 185 осіб змінили свою виборчу адресу на Східницьку селищну громаду у Дрогобицькому районі. У відсотковому співвідношенні кількість прибулих становить 1,34% від кількості виборців у громаді станом на 30 вересня 2020 року. За даними Держреєстру тут зареєстровано 13834 виборці.
“Я пішла звірити списки виборців. Переглядаючи по вулицях побачила, що за адресою на вулиці Зарічній багато людей. Там мій дядько проживає, але він зареєстрований на іншій вулиці. А за адресою була зареєстрована його дружина, яка померла два тижні тому. 35 осіб. То нереально. Тих людей там ніколи не було, чужі люди, не місцеві, нам не знайомі. Я зрозуміла, що пахне фальсифікацією”, – розповіла ОПОРІ кандидатка на посаду Східницького селищного голови Ірина Журавчак.
Щодо виявленого факту 15 жовтня жінка написала заяву у Східницьку селищну територіальну виборчу комісію. А наступного дня повідомила про інцидент у поліцію.
З власних джерел Громадянській мережі ОПОРА вдалося дізнатися, що прізвище, ім’я, по батькові, дата народження виборців, які змінили виборчу адресу на цей будинок на вулиці Зарічній, повністю збігаються з даними людей, які раніше були прописані у Кіровоградській області (Маловисківський, Бобринецький райони) – 10 осіб, Сумській області (Ямпільський район) – 6 осіб, Черкаській області (Жашківський район) – 2 осіб, Полтавській області (Гребінківський район) – 2 осіб, Київській області (місто Бориспіль, село Квітневе) – 2 осіб. По одній особі з Харківської області, міст Львів, Луганськ та Чернігів. Інформацію про 10 осіб встановити не вдалося.
ОПОРА поспілкувалася з Олександром Філінським зі Львова. Чоловік підтвердив, що, справді, змінив виборчу адресу на курортну Східницю.– Я тут вже довший час працюю. Майже рік. І проживаю.– Де ви проживаєте в Східниці?– Так, житло орендую.– Родичі власники житла кажуть, що вони вас не знають. Ви для них невідома особа.– Як невідома?– А ви можете сказати, як називається власниця цього житла?– Тетяна.– Ні, не Тетяна.– Не Тетяна? Вибачте, я прийшов з нічної зміни, хочу поспати.
За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно єдиною власницею цього будинку є жінка, яка за словами родичів, нещодавно померла.
Ще 10 осіб змінили виборчу адресу на одну з квартир у будинку, що на вулиці Гірській у курортному селищі. З них дані 4 осіб повністю збігаються з інформацією мешканців, які раніше були прописані у селі Нижня Яблунька Турківського району Львівської області, по одній особі жителів села Верхня Яблунька Турківського району Львівської області, Закарпатської області, міста Львів. Ідентифікувати 3 виборців ОПОРІ не вдалося.
Ще одну історію про аналогічний випадок масової зміни виборчої адреси розповів кандидат у депутати до Східницької селищної ради Роман Бобешко. 6 осіб змінили виборчу адресу на будинок його мами на вулиці Кропивницька.
“Почали розносити запрошення на вибори. Чи то було сплановано, чи що, але приписали людей до моєї мами. Принесла членкиня комісії запрошення і каже, що там в мами нікого нема, передай запрошення. Я кажу лишай, але мама голосувати не буде, бо вона не в Україні. Я дивлюся, а то велика стопка. На всі вибори приходять їй запрошення тільки, бо вона одна там прописана. Взяв в руки – 6 запрошень. Передивився, а там три різні прізвища. Ми поїхали, де їх реєстрували. Так працівниця сама призналася, що приходили алкоголіки, наркомани, пачками носили документи”, – зазначив Роман Бобешко. Про виявлений факт чоловік написав заяву у поліцію.
Ідентифікувати 4 людей із 6, які змінили виборчу адресу на будинок на вулиці Кропивницька, ОПОРІ не вдалося. Двоє людей раніше були прописані у місті Самбір. Одна із них Зоряна Мендель. На своїй сторінці у соцмережі Мендель публікує світлини із рамками “Єдиний надійний вибір”, “Батьківщина починається з мене”. Жінка є кандидаткою у депутати до Самбірської міської ради від ВО “Батьківщина”.
У телефонній розмові Зоряна Мендель підтвердила інформацію, що вона разом із чоловіком змінювали виборчу адресу на селище Східниця.– Власники будинку кажуть, що вони вас не знають.– Ну можливо вони щось помиляються, не знаю. То треба ще з’ясувати.– А ви там проживаєте зараз?– Ми часто буваємо там.– А власники хто для вас є?– Родичі.– А ви можете сказати ім’я когось з власників?– Давайте, я вам зателефоную пізніше, я вже вибігаю.
Також 11 осіб змінили виборчу адресу на ще один будинок на вулиці Кропивницька. Інформація про 7 осіб повністю збігається з даними людей з села Нижня Яблунька Турківського району, по одній особі з міст Трускавець, Борислав, Львів. Один із виборців – 26-річний хлопець. Раніше він був прописаний на вулиці Лукаша, 5 у місті Львові. За цією адресою розташований гуртожиток Національного університету “Львівська політехніка”.
Згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно власником частини будинку на вулиці Кропивницька є Ігор Пріцак. Окрім чоловіка, це місце виборчої адреси і його мами.
У 2019 році Ігор Пріцак зі Східниці пожертвував 35 тисяч на політичну партію ВО “Батьківщина”. Цю інформацію вказано у фінансовому звіті політичної партії.
“Кого хочу, того приписую. Знаємо тих людей. Вже поліція була, все подивилися, все нормально. – А де ви працюєте? – В комунальному підприємстві “Східницькі джерела”, – зазначив Ігор Пріцак.
Засновником КП “Східницькі джерела” є Східницька селищна рада. На цьогорічних місцевих виборах чинний голова Східницької селищної ради Іван Піляк кандидує як самовисуванець. А на минулорічних парламентських виборах Піляк балотувався у 121 виборчому окрузі від ВО “Батьківщина”.
У Прикінцевих та перехідних положеннях Виборчого кодексу України було внесено зміни до статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”, що вперше дали можливість виборцям змінити виборчу адресу на постійній основі без зміни місця реєстрації. Скористатися цією можливістю можна було включно до 10 вересня. Для цього виборець мав звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців за новою виборчою адресою з відповідною заявою. Також передбачалося, що до неї мав би додаватися один з шести документів (копії документів), який би підтверджував зміну виборчої адреси виборця. Проте у зв’язку із змінами Виборчого кодексу ЦВК своєю постановою №145 від 24 липня 2020 р. виключила вимогу документального підтвердження фактичного місця проживання. Таким чином для зміни виборчої адреси виборцю було достатньо подати заяву із зазначенням адреси житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його виборчою адресою. Це хоч значно спростило процедуру зміни виборчої адреси, проте позбавило можливостей контролю за правдивістю даних щодо змін виборчих адрес.
В реалізації виборцем свого права зміни виборчої адреси не має жодних проблем, адже ця процедура дає можливість проголосувати за місцем фактичного проживання. Проте проблема може бути у мотивації виборця, коли вона переслідує ціль вплинути на результати голосування. А також коли має ознаки системного явища. Серед таких ознак може бути аномально велика кількість виборців, які змінили виборчу адресу у порівнянні із загальною кількості виборців, які зареєстровані у громаді. Особливо це помітно у порівнянні із сусідніми громадами, де кількість таких виборців є суттєво меншою. Ще однією ознакою може бути велика кількість виборців, які зареєстровані на одну виборчу адресу. Особливо, якщо таких виборчих адрес на території громади багато. Також на виборчу технологію може вказувати той факт, що більшість виборців, які змінили виборчу адресу до цього не жили і не працювали за цією адресою, проте напередодні виборів масово та одночасно прийняли нічим не виправдане рішення.
Додатковим фактором, який може вказувати на те, що це може бути технологія “накручування” голосів в інтересах якоїсь партії чи кандидата є та обставина, що такі виборці реєструються на адресу, за якої ніхто не проживає, у приміщення не має єдиного власника чи у ньому проживають літні люди, які не ходять на вибори. Для цього обираються адреси, на яких є мінімальна можливість для виявлення самого факту реєстрації осіб, які не мають жодного відношення до її власників чи мешканців, а особливо якщо таких виборців аномально багато. Для громади з відносно невеликою кількістю виборців і при низькій явці в день голосування сотня-дві виборців-”гастролерів” можуть мати вирішальний вплив на результати голосування як за голову громади, так і за депутатів до місцевої ради. Такий “виборчий туризм” є передбачає кримінальну відповідальність як для організатора цієї технології, так і для його учасників, які подавали завідомо неправдиві дані.
Зазначимо, що відповідно до частини 1 статті 158 Кримінального кодексу України умисне подання до органу ведення Державного реєстру виборців неправдивих відомостей про виборців, умисне внесення неправдивих відомостей до бази даних Державного реєстру виборців, несанкціоновані дії з інформацією, що міститься в базі даних Державного реєстру виборців, чи інше несанкціоноване втручання у роботу бази даних Державного реєстру виборців – караються позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
Відповідно до частини 4 цієї статті такі дії, вчинені повторно чи за попередньою змовою групою осіб, членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, службовою особою з використанням службового становища, кандидатом на виборах, представником чи уповноваженою особою політичної партії, місцевої організації політичної партії, довіреною особою кандидата на виборах або офіційним спостерігачем, або у разі якщо такі дії призвели до неможливості встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці, у відповідному виборчому окрузі чи до визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, – караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews