З весни до літа кава подорожчала на 15-20%, а до кінця 2024 року вартість продукту зросте вже на 50%. Протягом наступного року кава на українському ринку може здорожчати ще в половину
У світі стрімко зростають ціни на каву сорту арабіка. Ціна на міжнародних товарних ринках досягла найвищого рівня за всю історію спостережень. Про це пише ВВС.
Фʼючерси на арабіку цього року зросли приблизно на 80% на тлі неврожаю в ключових виробників. А 10 грудня вони зросли на 4,9%, сягнувши найвищого рівня з 1972 року.
Два найбільших виробники кави, Бразилія та В’єтнам, цьогоріч постраждали від негоди — отже, врожай буде меншим. Але попит на каву зростає, тож виробники змушені піднімати ціни — і, можливо, піднімуть ще вище у 2025 році.
Експерти очікують скорочення поставок кави з Бразилії через сильну посуху. Попередню рекордну вартість кави фіксували в 1977 році — тоді в Бразилії теж був поганий врожай через негоду.
Як це вплине на кавовий ринок України
Міжнародний експерт з кави Вадим Грановський у коментарі для РБК-Україна наголосив, що український ринок зазвичай реагує на “зміни правил” у світі протягом кількох місяців. Експерт також зазначив, що подорожчання продукту поступово охопить усі сегменти вітчизняної кавової індустрії – від необсмаженого зерна до вартості чашки кави у кожній кав’ярні.
“В Україні є кілька великих імпортерів зеленого кавового зерна. Вони одразу відчують зростання цін, хоча до нового року та середини січня є ймовірність зберегти звичні ціни завдяки запасам. Мережі кав’ярень, які працюють за фіксованими контрактами, зможуть тимчасово утримувати ціни, але вже через один сезон (приблизно півроку) зміни стануть помітними для споживачів як у супермаркетах, так і в закладах”, – пояснив Грановський.
Співвласник Escobar Coffee Roasters Андрій Тітов пояснює для РБК-Україна, що від моменту зростання цін на світових ринках до їхнього впливу на Україну пройде від двох тижнів до двох місяців. За цей час будуть використані наявні запаси кави, які, за словами експерта, були чималими, але їх не поспішали поповнювати в очікуванні зниження цін, чого так і не відбулося.
“Обсмажувальники відчують подорожчання вже з початку січня, а до лютого ціни для споживачів стануть аномально високими. Наприклад, чашка еспресо, яка зараз коштує близько 40-45 гривень, подорожчає до 70 гривень. Лате чи капучино, що зараз коштують 60 гривень, зростуть у ціні до 100 гривень. Загалом для кінцевого покупця вартість кави зросте на 80-100%”, – підкреслює він.
Тітов прогнозує, що високі ціни на каву ймовірно збережуться до липня-серпня наступного року. Часткове здешевлення можна очікувати лише після збору врожаю в Бразилії, який розпочнеться в червні. Проте, на його думку, це зниження буде незначним – максимум на 20%.
У компанії Leader Coffee, що займається оптовою торгівлею кави, додали, що ціна товару почала зростати ще півроку тому. Зокрема, з весни до літа кава подорожчала на 15-20%, а до кінця 2024 року вартість продукту зросте вже на 50%. У компанії додають, що протягом наступного року кава на українському ринку може здорожчати ще в половину.
Вадим Грановський каже, що маленькі незалежні кав’ярні, які самостійно закуповують зелене кавове зерно, намагатимуться довше інших утримувати ціни на тому ж рівні, щоб не втратити клієнтів і не опинитися в збитках. При цьому чимала кількість таких закладів, пояснює він, буде компенсувати збереження старої ціни якістю кави, тобто вони будуть купувати більш дешеве зерно, що позначиться на смакових якостях напою.
Також заклади зменшуватимуть витрати шляхом автоматизації процесів і впровадження сучасного обладнання, яке споживає менше енергії та води. Водночас, як зазначає Грановський, це може негативно позначитися на атмосфері й гостинності, оскільки бариста, який раніше був майстром із приготування напоїв, поступово перетвориться на оператора кавової машини.
ВАРТО_знати: кава — це другий найбільш продаваний товар у світі після сирої нафти, і її популярність зростає. Наприклад, споживання кави в Китаї за останнє десятиліття зросло більш ніж удвічі.