Така основна думка не полишає після круглого столу «Допомога ВПО у Дрогобицькій громаді – виклики та можливості», який 24 березня ВІ «Активна громада» провела у Молодіжному просторі Дрогобича.
Через рік і місяць після початку повномасштабної війни росії проти України, дня, який назавжди змінив наші точки відліку і світосприйняття що може, а що не може бути, «Активна громада» зібрала представників влади Дрогобича та району, соціальних служб, громадських організацій та власне ВПО – внутрішньо переміщених осіб, – щоб спробувати проаналізувати, що і як було зроблено в Дрогобичі та на Дрогобиччині за цей рік для людей, яких війна змусила покинути рідні домівки.
Ведуча круглого столу – координатор ВІ «Активна громада» Леся Нестор – першими спікерами запросила представників соціальних служб – управління соціального захисту, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дрогобицької міської ради. Прозвучало багато цифр – за рік Дрогобицька громада прийняла більше 20 тисяч вимушено переселених осіб. На допомогу їм з державного бюджету виділено 209,8 мільйона гривень. Постійно ведеться і розширюється співпраця з міжнародними та вітчизняними благодійними фондами та організаціями для допомоги ВПО. Та в перші найкритичніші дні та місяці щиру всебічну допомогу надавали прості дрогобичани, було створено Єдину лінію допомоги, 35 локацій для тимчасового поселення вимушених переселенців.
Вже 28 лютого 2022 року п’ятий гуртожиток Дрогобицького педагогічного університету почав приймати перших біженців. І саме координатор цього поселення – представник Дрогобицького педуніверситету Володимир Дудич зробив аналітичний висновок з року роботи та вивів своєрідне правило подолання таких викликів – тісна комунікація та не боятися щось робити, навіть помилки.
Та виявилося, що матеріальні проблеми насправді легше вирішити, ніж психологічні.
За рік більш менш налагоджені та врегульовані питання проживання, харчування, та актуальною залишається потреба психологічної допомоги вимушеним переселенцям. Є випадки пошуку розслаблення та відволікання в алкоголі. Правда, є й приклади самоорганізації переселенців у групи здоров’я та співочий колектив. Міжнародні організації приїжджають з психологами, і кажуть – кому треба – звертайтеся. Та, на жаль, воно так не працює – не ВПО повинні йти до психолога, а психологи повинні йти до людей, – переконаний Володимир Дудич.
Загалом, перший етап підтримки та допомоги ВПО в стані шоку та розгубленості плавно переходить у другий етап – максимального психологічного та інформаційного супроводу, надання «вудочки»-роботи вимушеним переселенцям.
Саме про цікаву та актуальну можливість отримання ваучеру на навчання – отримання другої професії з переліку 70 професій – розповіла заступник директора центру зайнятості Галина Петречко. Щоправда, другу професію з одноразовим ваучером на навчання в розмірі 26 тисяч 840 гривень можна отримати, якщо є диплом про отримання першої. Хоча б училище. Тож, якщо наразі немає роботи, то є можливість навчатися.
Також вже другий рік успішно діють пільги для роботодавців, які приймають на роботу вимушених переселенців – їм два місяці компенсують 6 тисяч 700 гривень зарплати.
Про можливість пожити, підлікуватися та навіть залишитися працювати в Новому безпечному домі в селі Добрівляни від «Карітасу» Самбірсько-Дрогобицької єпархії розповіли працівники «Карітасу» Анастасія та Лілія.
Іра ЦИГАН
Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews