27 січня відбудеться всеукраїнська прем’єра фільму “Тюрма на Стрийській”. Де можна подивитися?

У Дрогобичі на вулиці Стрийській, знаходиться фізико-математичний факультет Дрогобицького Педагогічного Університету. Цю гарну будівлю збудували як повітовий суд ще за часів Австро-Угорської імперії. З початку 60-х років і дотепер тут вирує студентське життя.

Однак стіни цієї будівлі довгі 40 років зберігали велику таємницю. Створена в цьому будинку тюрма НКВС стала місцем важких злочинів, правда про які почала розкриватися лише в незалежній Україні. Цей фільм детально розповідає про один з найкривавіших епізодів історії Дрогобича, коли російські окупанти чинили  терор над усіма незгідними з їхнім режимом.

Дивіться фільм «Тюрма на Стрийській» уже за тиждень – 27 січня о 21:15 на регіональних каналах Суспільного та на YouTube-каналі DocNoteFilms.

Фільм також можна буде переглянути онлайн та на каналах «UA: Київ»; «UA: Вінниця»; «UA: Волинь»; «UA: Дніпро»; «UA: Донбас»; «UA: Житомир»; «UA: Закарпаття»; «UA: Запоріжжя»; «UA: Карпати»; «UA: Кропивницький»; «UA: Львів»; «UA: Миколаїв»; «UA: Одеса»; «UA: Полтава»; «UA: Рівне»; «UA: Суми»; «UA: Тернопіль»; «UA: Харків»; «UA: Херсон»; «UA: Поділля»; «UA: Черкаси»; «UA: Буковина»; «UA: Чернігів».

Ініціаторами проєкту є, зокрема, о. Тарас Гарасимчук, підприємець Микола Походжай, нотаріус Олена Куртяк та Володимир Пограничний, науковий працівник музею “Дрогобиччина”.

“Цей фільм є частиною більшого проєкту – створення стрічки, яка б мала також елементи художнього відтворення подій російського терору та подій, які відбувалися у цілій Україні в цей час, а також, які відбуваються тепер – на окупованих територіях”, – розповіла у коментарі для ВАРТО Олена Куртяк. 

Тюрма на Стрийській

Півстоліття (з 1903 до 1959 року) будинок на вул. Стрийській, 3 у Дрогобичі був символом тоталітаризму та репресій чотирьох окупаційних режимів. На початку ХХ ст. австро-угорська влада спорудила його спеціально для цісарсько-королівського повітового суду. У будинку в якому нині облаштовано музей, з 1939 року функціонувало Дрогобицьке обласне управління НКВС, з 1941 року — УНКДБ разом зі слідчою тюрмою; у післявоєнний час і до 1959 року — інші органи репресивно-каральних структур СРСР — МДБ, МВС, КДБ

Утвердження тоталітарного режиму супроводжувалося масовими репресіями. Із зведених даних про знищення в’язнів у тюрмах Західної України з кінця червня до початку липня 1941 кількість жертв становить понад 24 000. З них 1 200 у Дрогобичі.

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

scroll to top