Єдина умова, за якої чоловіки можуть не брати повістку від ТЦК

Під час повітряної тривоги ніхто не може обмежити право людини прямувати до укриття.

Названо єдину умову, за якої в будь-якому громадському місці, крім укриття, громадяни можуть відмовитися від перевірки документів з боку працівників ТЦК або правоохоронних органів, зокрема військово-облікових.

Як розповіли в коментарі для ТСН.ua адвокати Роман Сімутін і Катерина Аніщенко, цією обставиною є оголошення повітряної тривоги, коли, як відомо, є реальна загроза життю та вимога з боку влади прослідувати до укриття.

Наприклад, адвокат і колишній слідчий Роман Сімутін наводить конкретний приклад — коли правоохоронці зупинили водія, щоб з’ясувати, чи тверезий він, пролунав сигнал повітряної тривоги. Справу було спрямовано до суду, але останній дійшов висновку, що людину треба виправдати.

За словами Сімутіна, у громадян, які прямують до укриття, є підстави відмовити в перевірці будь-яких документів під час повітряної тривоги.

Ніхто не може ставити під загрозу життя та здоров’я людини. Над тим місцем, де людині вручають повістку, можуть збивати ракету. Якщо така вірогідність існує, то її відповідно не можна виключати. В такому разі дії громадянина (який повідомив, що прямує до укриття – Ред.) будуть виправдані. Ставити під загрозу життя — це не може бути виправдане врученням повістки. Це право людини, яке не обговорюється”, — каже Роман Сімутін.

Він додає: “Є навіть практика. Суд закрив провадження, визнав водія, якого зупинила поліція і запропонувала дихнути в алкотестер, невинуватим. У цей момент пролунав сигнал повітряної тривоги, водій відмовився і повідомив, що прямує до укриття. Правоохоронці склали на нього протокол, але згодом провадження було закрите. Якщо казати простою мовою, то в кримінальному кодексі є таке поняття як крайня необхідність. Не можна ставити під ризик життя і здоров’я людини. Якщо людину затримують під час повітряної тривоги, то в протоколі це має бути зазначено”.

Також адвокат Роман Сімутін додає, що варто згадати випадок, коли торік у грудні в Святошинському районі Києва 11-річну дівчинку та 12-річного хлопчика не пустили до укриття однієї зі шкіл через те, що діти були з собакою. Як відомо, тоді Офіс генпрокурора України повідомив, що було розпочато досудове розслідування за фактом свідомого залишення без допомоги дітей, які перебували в небезпечному для життя стані і були позбавлені можливості вжити заходів до самозбереження.

Зі свого боку адвокатка Катерина Аніщенко, яка теж знається на питаннях мобілізації, каже, що громадянин має право прослідувати до укриття.

А вже перебуваючи в укритті, повинен надати документи для підтвердження своїх даних“, — каже Катерина Аніщенко.

За її словами, в разі виникнення конфліктних ситуацій громадянин може скористатися правом зателефонувати до поліції, де всі розмови записуються. Крім цього, у громадянина є право вимагати від правоохоронців увімкнути бодикамеру, щоб дії обох сторін було зафіксовано на відео.

 Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews

Share this post

scroll to top