Українці найкраще ставляться до поляків, канадців та американців — соцопитування

Найнижчий рівень етнічних упереджень в Україні до українців і поляків, а також канадців та американців. Водночас найгірше в Україні ставляться до росіян, які живуть у росії, та білорусів, які живуть у Білорусі.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Респондентів запитували, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками різних етнічних груп. Це називається соціальною дистанцією. Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна — 7 (не пускав би в Україну).

Результат такого опитування показав, що українці найкраще ставляться до українськомовних українців. Далі йдуть поляки, російськомовні українці, канадці та американці (практично на одному рівні). Відповідно, більшість опитаних готові допустити представників цих груп як членів своєї родини й близьких друзів.

Соціальна дистанція від дорослого населення України до деяких етнічних груп (за шкалою Богардуса), жовтень 2023 рокуКМІС

Після них у списку — німці, французи і євреї-жителі України. Найбільша ж соціальна дистанція в українців до африканців, ромів, росіян-жителів України, білорусів-жителів Білорусі. Останнє місце з найбільшою соціальною дистанцією посідають росіяни-жителі росії. Переважна більшість опитаних (80%) не впускали б росіян навіть як туристів.

Як було раніше?

Якщо порівнювати ці дані з минулим роком, то суттєво покращилося ставлення до канадців, американців, німців і французів, тобто до представників головних союзників України в боротьбі з росією. 

Ставлення до поляків не змінилося, бо воно і так було на високому рівні (дослідження проводилося до блокування українсько-польського кордону польськими фермерами). За останній рік погіршилося лише ставлення до російськомовних українців.

А от якщо взяти дані десятилітньої давності, то у 2013-му ставлення українців було найкращим до росіян і білорусів. Ситуація змінилася тільки після широкомасштабного вторгнення в лютому 2022-го: росіяни і білоруси змістилися з початку списку на його кінець, а ставлення до жителів західних країн значно покращилося.

Share this post

scroll to top