«Карпатське море» є – це нереалізований проект будівництва водосховища обсягом 200 млн м³ поблизу Урича та Східниці, на річці Стрий.
Це нереалізований радянський проект гідро електро станції під умовною назвою “Карпатське море”. Проект будівництва радянська влада затвердила у 1979 році, та з відходом у вічність «совєцкої» епохи завершити водосховище не вдалось. На згадку залишились різні будівлі і об’єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води та інше.
«Карпатське море» мало слугувати штучним гірським водосховищем на базі річки Стрий. Проектанти запевняли, що таким чином вдалось би зібрати кілька мільйонів кубометрів води, якої б вистачило для постачання «зневодненого» Львова. Також тут планували встановити турбіни, які мали забезпечити околиці власною електрикою. А згодом й взагалі, тут збирались влаштувати масштабний оздоровчий курорт, який мав оживити гірську економіку.
Однак є й інша сторона медалі – для такого грандіозного будівництва потрібно було невідомо куди відселити мешканців навколишніх сіл, зокрема Довгого, Рибника та Нового Кропивника, адже їхні домівки могли опинитись під водою. Часткове переселення людей таки відбулось, але будівництво було припинено.
Цікаво, що після затвердження будівництва так званого «Карпатського моря» поодинокі скептики-інженери почали бити на сполох, мовляв, перепрофілювання річки Стрий може знищити джерела мінеральних вод (в тому числі й всім відому трускавецьку «Нафтусю») та спричинити значні зсуви у горах. Та партійних науковців це не хвилювало, адже ця гідростанція, можливо, мала бути зовсім не головним об’єктом.
Сьогодні «Карпатське море» своїми руїнами нагадує Зону відчуження. Попри красиву природу та незасмічену місцевість, сюди не часто приїздять туристи. Багато людей просто не знають про існування «Карпатського моря», інші – не готові залишатись на ночівлю посеред гір, ще й відірваними від цивілізації. Адже до найближчого магазину звідси – п’ять кілометрів.
Джерело – LEOPOLIS