На Дрогобиччині віднайдено давноруське городище, – історик Богдан Лазорак

Фото ІЛЮСТРАТВНЕ

Про знахідку повідомив Богдан Лазорак, директор історико-культурного заповідника в Нагуєвичах.

Перші описи городища та згадки про його існування звичайно походять із наукових записок Володимира Кобільника. Розташоване воно на горі Ратай, між селами Лопушна і Підмонастирок. 

Останній раз пам’ятку обстежувала у 1994-1995 роках – Верхньодністрянська експедиція Інституту народознавства НАН України. Оборонне городище збудоване на горі Ратай, на площі 50×80 м і захищене з півночі стрімкими схилами гори, а з інших боків – валом заввишки 1,5 м. Зафіксоване на висоті 570 м над рівнем моря і 210 м над дзеркалом місцевого “Вербного потоку”, який тече
вздовж західного схилу гори. Оборонний вал оточує пам’ятку з північного, південного і східного боків. У південній частині городища є кілька западин, які можуть свідчити про рештки житлово-господарських споруд.

Давньоруське городище на горі Ратай між селами Лопушна і Підмонастирок на Дрогобиччині віднайдено під час експедиції 3…

Posted by Богдан Лазорак on Sunday, July 5, 2020

Встановлено, що в цілому забудова простежується лише вздовж периметра оборонної лінії. Більшість археологічного матеріалу виявлено на глибині 0,2-0,5 м від денної поверхні вздовж східної і південної ділянок оборонної лінії. Це, переважно, уламки кружального посуду Х-ХІ і рідше, – XII-XIV століть. Наявні також окремі вироби із заліза.

Вочевидь городище існувало з X до XIV століття і було сторожовою фортецею. Це не виключає на ранньому етапі у X-XI столітті й іншу функцію – сховища. Основні матеріали та документація сьогодні зберігаються у фондах і архіві Інституту народознавства НАН України.

Наша розвідка разом із Галиною Пагутяк, Ладою Москалець та Володимиром Буцяком дозволила не тільки уточнити стан пам’ятки та здійснити її фото фіксацію, але й визначити місцерозташування житлово-господарських забудов від яких залишилися гроти, кам’яні фундаменти, печера та криниця… Станом на сьогодні ведуться переговори про археологічну розвідку із фахівцями археологами Ярославом Погоральським та Романом Миською. Далі буде…, – – написив Богдан Лазорак.

***

Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

scroll to top