«До колишніх позицій можемо повернутися за рік». Мер Трускавця про план виходу з кризи

Традиційно у третю неділю червня, у День медичного працівника, Трускавець відзначає День міста. Цьогоріч святкування припадає на 21 червня. Втім, через карантинні обмеження, відзначення дня курорту не відбудеться у звичному форматі.

І це не найгірші наслідки пандемії коронавірусу для Трускавця. Міський голова Андрій Кульчинський виданню Варто розповів, як вплинув карантин на курорт, чи є план виходу з кризи, і чи не посилить її плата за Нафтусю.

Як пережив Трускавець ці три місяці карантину. Які наслідки для курорту?

Є свої особливості карантинного режиму у містах, але такого, як у Трускавці та у деяких інших курортах, більше нема ніде в Україні. Трускавець пережив карантин більш болісно, аніж інші міста. Закрилося все. Бювет, санаторії, готелі, заклади дозвілля. Різко впали надходження до бюджету..  

Але в цей час появилися інші можливості. Наприклад, провести ремонти, які б не вдалось зробити при працюючому курорті. Це насамперед площа біля бювету, у багатьох санаторіях. Міняються міські мережі, проведені поточні ремонти доріг, продовжується реконструкція парку, ремонтуються приміщення лікарні, триває реконструкція 2-ї школи-гімназії… Життя продовжується. Ми змогли мобілізуватися, переформатувати видатки. Так є багато речей, які б хотілося зробити цьогоріч. Але зробимо їх в наступному році. Трускавець подолав багато криз, вистоїть і цю.

Чи є план виходу з кризи?

Є звичайно. По-перше ми зробили все, щоб в Трускавці не було коронавірусу. Дезобробка вулиць, під’їздів, бюджетних установ. Десятки тисяч захисних масок медикам, комунальникам, соцслужбам… В результаті – чотири зареєстровані випадки в трускавчан – не в Трускавці.  

Стосовно пом’якшення карантину, ми розуміємо, що маємо бути більш гнучкими, ніж обласна ТЕБ і НС. Хоча, з обов’язковим дотриманням всіх протиепідемічних заходів. Бізнес не може вічно чекати. Є оформлені працівники, є сплачені податки. Потрібно йти назустріч. Наші підприємства за час карантину найбільше в області отримали матеріальної допомоги для своїх працівників. Міська рада зменшила нарахування підприємцям по єдиному податку.

Постійно спілкуємося з ЛОДА і профільними державними структурами  стосовно відновлення транспортного сполучення. Цього тижня має відбутися тендер по Трускавецькій об’їзній дорозі. Ми отримуємо підтримку від наших міст-партнерів щодо розміщення безкоштовної реклами. Я, як міський голова, використовую всі можливості по виступах в ЗМІ.

Проведено кілька координаційних нарад з керівниками санаторіїв, в тому числі в присутності керівництва області. Силами міської ради було проведено опитування всіх санаторно-курортних закладів для вироблення спільних напрацювань по виходу з кризи. Разом з Бориславом, Східницею, Оровом і департаментом туризму ОДА, ми стартували по ДФРР проекту 2021 р. будівництва велосипедних і піших маршрутів, вартістю 12 млн. гривень.

Можуть казати, що це недостатньо. Але все інше, що відбувалося на курорті – є більш популістичним, аніж конструктивним. Усі мають зрозуміти, що відновлення курорту наша спільна мета і не дробити це своїми майбутніми виборчими проектами.

За скільки часу місто може повернутись до колишніх позицій?

До колишніх позицій ми можемо вернутися за рік. Звичайно за умови, що всі до цього докладуться. Ми мали подібні, хоча менш масштабні виклики за останні 10 років. Вистояли. І стали сильнішими.

Чи не вплине на кількість туристів плата за Нафтусю?

Кожен з нас рано чи пізно стає перед вибором. Часто це відбувається між меншим і більшим злом. Останні 15 років в гідромінеральну базу нічого, крім гасел, не вкладалося.  Я дуже хотів , щоб громада стала власником бюветів. Ми могли це зробити через створення спільного підприємства. І мало бути продовження. Я мав кілька зустрічей з представниками ЄБРР по фінансуванню бюветів. На жаль, через подані судові скарги, блокування сесій, депутатських комісій, СП не створено.

Зараз прийшов новий власник. Почалися масштабні приватні інвестиції. Відновилися дискусії по платній воді, апеляції до міської влади. І в основному – ті ж самі обличчя, що противилися СП. Ми могли б, але тепер вже точно  не заволодіємо правом встановлення ціни на мінеральні води. Треба з цим жити. Наш сусід Моршин, і ще багато курортів, живе. Будемо отримувати Трускавецький досвід. Принаймні ми будемо робити все, щоб максимально пом’якшити перехідний період. Підкреслюю, Нафтуся для трускавчан буде безкоштовною, шляхом прийняття міської програми оздоровлення.

Що дозволить нам втриматись на плаву, чи буде, можливо, переорієнтація курорту на нові напрямки, не тільки лікувальний, а, скажімо, розважальний?

Стосовно інших напрямків, які мають розвиватися, то це тісно пов’язано з розвитком майбутньої ОТГ. Це цілком очевидні речі, які чомусь багато хто в Трускавці не бачить. Звичайно, відразу золотого дощу не буде, але людським ресурсом, географічним положенням, потенціалом надр, природою ми можемо дуже багато досягти. Це наше спільне майбутнє. Це моє глибоке переконання і за це потрібно боротися і працювати.

Як Трускавець відзначатиме День міста?

Цьогоріч свято міста спотворене коронавірусними заборонами.  Відповідно, ми не зможемо проводити будь-які загальноміські заходи. Усі масові зібрання зараз несуть небезпеку поширення вірусу. Окрім цього, вже третій місяць поспіль йде значне недовиконання бюджету. І було б неправильно проводити свято під час тотальної економії коштів на всьому, в тому числі і на зарплаті.

Ми приготували дистанційні вітання, святкову програму в інтернеті. Медичні колективи матимуть можливість відзначити своє свято у вузькому колі.

Чи відчують свято медики? Особливу цінність саме цієї професії ми зрозуміли останнім часом.

Коронавірус яскраво продемонстрував роль медицини і те, хто має бути найвищою цінністю для держави. Лікарі у нас — в особливій пошані, тому що Трускавець – місто медиків, місто здоров’я. Після будь-якої, навіть маленької перемоги, медики відчувають піднесення. За рік таких перемог у кожного є дуже багато, тому не сумніваюсь, що свято відбудеться. Це не вимагає банкетних залів і дорогих концертів. Фактично День міста має стати Днем подяки нашим медикам.

Ольга Біла

Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartones

Share this post

One Reply to “«До колишніх позицій можемо повернутися за рік». Мер Трускавця про план виходу з кризи”

  1. Алмазный инструмент для камнеобработки сказав:

    Алмазный инструмент для камнеобработки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

scroll to top