Коли пандемія відступить. Як зміниться світ після карантину

Оскільки COVID-19 поширився по всьому світу, людство змушене змінювати спосіб життя. І дещо з цього залишиться з нами ще протягом тривалого часу, якщо не назавжди. До прикладу, Politico прогнозує тривале соціальне дистанціювання та зміни в богослужіннях і під час виборів. Тоді як Forbes наголошує на зростанні популярності телемедицини та перенесенні багатьох звичних для нас процесів у онлайн. Отож, список найбільш імовірних змін після карантину.

Заходи обережності – надовго

Уже зараз зрозуміло, що такі заходи, як носіння захисних масок у громадських місцях та збереження дистанції, з нами надовго. Експерти прогнозують, що це не буде скасовано аж до винайдення безпечної вакцини від COVID-19 (на це може піти 12-18 місяців) та її доступності для всіх верств населення. Також це стосується температурного скринінгу перед входом до людних приміщень та проведення експрес-тестів на коронавірус (за їх наявності в достатній кількості). Очікується, що після пандемії у нас буде менше сенсорних екранів (вірус може “жити” на їх поверхнях) і більше голосових інтерфейсів. Все, що можна робити безконтактно – буде запроваджено.

Соціальна дистанція: чого може стосуватися.

Громадський транспорт

Наразі країни, які “відкриваються” уже вводять обмеження щодо користування громадським транспортом. Наприклад, у автобусах та метро спеціальними знаками позначають місця, куди сідати не можна задля збереження дистанції. Всі пасажири обов’язково мають бути у масках. І скільки триватимуть такі обмеження – прогнозувати важко. Тим часом у світі зростає попит на використання велосипедів та електротранспорту.

Особисті контакти

COVID-19 знищить багато штучних бар’єрів для більшого переміщення нашого життя в Інтернет. Не все, звичайно, може стати віртуальним. Але в багатьох сферах нашого життя застарілі звички сповільнили використання справді корисних та зручних онлайн-інструментів.

Крім того, виявилося, що дуже багато зустрічей чи консультацій насправді могли бути дистанційними, а ефективність роботи з дому не є нижчою, ніж з офісу (в деяких випадках). Насправді стає можливим уявити світ бізнесу, в якому людські контакти зводяться до мінімуму. Але точно не на 100%.

Богослужіння

Фактично усі конфесії вирішили проблему збереження віри в несприятливих умовах. Релігія під час карантину поставить під сумнів уявлення про те, що означає служіння та спілкування. Тож сучасні практики, як це відбувалося на Великдень, можуть набути популярності. Це, зокрема, розширить можливості для тих, хто змушений їздити на богослужіння здалеку.

Вибори

Однією з жертв COVID-19 стане стара модель голосування виключно на дільниці. Тому, принаймні у тих країнах, де вибори заплановані до кінця року, уже розглядають більш безпечні альтернативи. Скажімо, голосування за допомогою смартфону чи комп’ютера з дому. Також одним із варіантів тут є подовження тривалості голосування: день виборів може стати місяцем. Таким чином громадяни можуть приходити на дільниці, коли їм зручно, не створюючи черги.

Збільшиться соціальна нерівність у суспільстві

Одні люди живуть у будинках з якісним Інтернетом та не мають перешкод для роботи чи навчання з дому. Інші, переважно ті, хто працював у сферах обслуговування та не мав фінансової подушки, залишилися без роботи або ж працюють, контактуючи з іншими. Не всі діти мають технічні можливості відвідувати уроки дистанційно, а їхні батьки – час, щоб навчати. Тому рівень бідності зростатиме. А багато дітей матимуть “прогалини” у навчанні.

Менше обідів у ресторанах, більше – вдома

За останні кілька років, наприклад, американці витратили більше грошей на їжу, приготовану поза домом, ніж на купівлю продуктів та приготування страв власноруч. Але тепер, коли ресторани в основному закриті й ізоляція триває, багато людей навчаться, і можливо навіть полюблять, готувати їжу. Або ж не зможуть відмовитися від звички доставки з ресторанів. Проте багато останніх також будуть закриватися – через збитки, завдані тривалою відсутністю клієнтів.

Люди будуть віддавати перевагу обідам вдома й перший час після карантину – через побоювання натовпів та того, що не бачать, хто і за яких умов готує для них. Крім того, через кризу багато хто змушений економити, тому обід в ресторані відкладатимуть “до кращих часів”.

Як коронавірус змінить подорожі?

Бажання людей мандрувати залишиться незмінним, однак певний час туристи будуть обережнішими, ніж зазвичай, і вимагатимуть доказів того, що їхня подорож буде справді безпечною.

Чистота – на першому місці. Тобто ретельне прибирання номерів у готелях, салонах літаків тощо буде здійснюватися регулярно.

Вартість проживання у готелях знизиться (принаймні на перший час після “відходу” від спалаху COVID-19).

Мандрівники будуть почуватися більш безпечно в готелях, аніж, наприклад, в орендованих на Airbnb апартаментах.

Поїздки всередині країн будуть більш популярними, ніж подорожі за кордон.

Авіакомпанії можуть літати з порожніми середніми місцями.

Сьогодні ще можна знайти недорогі квитки на літаки. Однак, з відкриттям кордонів, прогнозують зростання їх вартості – на певний час можна забути про дешеві польоти.

Круїзи будуть дешевими, але це не допоможе залучити багато клієнтів. Частині круїзних компаній пророкують “загибель”.

Відпочинок на свіжому повітрі матиме великий попит.

Шопінг: оплата карткою та покупки онлайн стануть нормою

Покупці більш охоче відмовляються від паперових грошей. Те, що колись здавалося найнадійнішим способом оплати, зараз виглядає загрозливим. Однак різка відмова від готівки турбує пенсіонерів та менш забезпечених людей, які залежать від паперових грошей через відсутність рахунків у банках або невміння працювати зі смартфонами.

усі фото – Варто Галицькі новини

Джерело
Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews
Стежте за нами у Instagram: www.instagram.com/vartonews.com.ua

Share this post

scroll to top