Вийти з дому і не сісти на 8 років. Рекомендації, заборони та пільги на карантині

Пандемія коронавірусу внесла корективи в життя багатьох людей і країн. Україна не стала винятком. Перші зміни деякі українці змогли відчути на собі ще 12 березня, коли уряд ухвалив рішення про введення карантину. Але починаючи з 18 березня громадяни України живуть у новій реальності. Діє ще жорсткіший карантин – зачинені торгово-розважальні центри, кінотеатри, зупиняється міжміське пасажирське сполучення.

За що “світять” штрафи та тюрма

Карати як штрафами, так і ув’язненням, можуть за порушення обмежень, встановлених для боротьби з інфекцією. Міністерство внутрішніх справ пояснило цей пункт на прикладі втечі з місця обсервації людини, яка може бути заражена. Насправді йдеться не лише про це. Під покарання можна потрапити загалом за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних правил і норм. Встановлює їх спеціальний закон та інші рішення влади, в тому числі, місцевої.

Зараз у країні оголошений карантин, який означає обов’язкову госпіталізацію хворих та тих, хто контактував із хворими.

Країна вдалась і до інших обмежень, закриття шкіл, ресторанів, ринків, культурних і розважальних закладів, закриття кордонів та інші. Тож, якщо ви продовжуєте приймати клієнтів у власній кав’ярні, одного дня можете прокинутись фігурантами кримінальної справи. Так сталось з мером м.Харків Геннадієм Кернесом, який вперто відмовлявся закривати дитсадки та школи.

Як каратимуть за порушення правил карантину

Ці зміни – не тимчасові, вони залишаться з країною, якщо не будуть скасовані, і по завершенню епідемії Covid-19. Адміністративна стаття: “порушення правил карантину”. Покарання: штраф у 17-34 тис гривень або 34-170 тис гривень для посадовців. Ця стаття з’явиться в адміністративному кодексі, де нині є покарання за недотримання карантину тварин і рослин, але немає норми стосовно людей. Тепер буде.

Кримінальна стаття: “порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням”. Покарання: 17-51 тис гривень штрафу / до 6 місяців арешту / обмеження волі до 3 років / позбавлення волі до 3 років; в тяжких випадках – 5-8 років тюрми. Ця стаття вже є у кримінальному кодексі, однак покарання за нею стане більш тяжким: у десять разів зросте мінімальний штраф та з’явиться можливість відправити людину до в’язниці, навіть якщо її дії не були смертельними для інших.

Для того, щоб порушення було саме кримінальним, воно має спричинити поширення хвороби. Або бути таким, що “завідомо могло спричинити поширення”. Якщо ж злочин призвів до загибелі людей чи інших тяжких наслідків, покарання буде найсуворішим – від 5 до 8 років. Але ця норма була в законі і до змін.

Як закон має полегшити життя на карантині

Крім обмежень і заборон у законі, ухваленому Радою, є кілька норм, які мають допомогти країні та населенню пережити карантин. Деякі з них почнуть діяти одразу із законом, над іншими ще має попрацювати уряд. Можна буде піти у неоплачувану відпустку, яка не буде рахуватись у загальний строк.

Чиновникам перенесуть термін подачі електронних декларацій – з 1 квітня до 1 червня. Роботодавці можуть доручити працівникам, у тому числі державним, працювати вдома. Переселенцям не можуть скасувати довідку про взяття на облік чи припинити їхні соцвиплати, навіть якщо вони тривалий час відсутні.

За несвоєчасну оплату комунальних послуг не можна буде нараховувати штрафи, відключати ці послуги, виселяти з житла. Лікарі та інші, хто зайнятий у боротьбі з вірусом, отримуватимуть додатково до двох зарплат. Також доплати передбачать для працівників, “які забезпечують життєдіяльність населення”.

Виплати субсидій не можна зупинити, їх мають продовжити автоматично, а коло отримувачів – розширити. Скасовуються планові перевірки у сфері господарської діяльності. Безробітного реєструватимуть у перший же день після звернення і тоді ж призначатимуть допомогу по безробіттю.

Карантин буде в офіційному переліку форс-мажорних ситуацій. Це може стати в нагоді бізнесу, адже часто у різного роду договорах прописується, що сторона не несе відповідальності за його невиконання, якщо причиною став форс-мажор.

Кабмін має контролювати ціни на ліки, товари медичного призначення та соціально значущі. Розмитнення необхідних ліків та медичного обладнання буде пільговим. Держтендери, необхідні для протидії Covid-19, вивели з-під процедури публічних закупівель для їхньої оперативності. Також для них передбачена можливість стовідсоткового авансу.

Як працюватиме громадський транспорт

На всій території України забороняється перевезення не більше 10 пасажирів одночасно в міських трамваях, тролейбусах, автобусах та маршрутках. Кількість людей у транспорті має контролювати Нацполіція. У деяких містах закрили громадський транспорт взагалі.

Як потрапити на роботу

Наголошується, що добирання працівників до місця роботи – повна відповідальність керівників підприємств. 

Як пересуватись країною

З 18 березня по 3 квітня в Україні заборонено: Перевезення пасажирів автомобільний транспортом у приміському, міжміському внутрішньо-обласному і міжобласному сполученні. Обмеження не діють на пересування Україною на власному авто та вантажні перевезення. 

З 18 березня 2020 до прийняття окремого рішення заборонено: перевезення пасажирів залізницею в усіх напрямках внутрішніх сполучень. 

Як працює міжнародне сполучення

Україна закрила міжнародне наземне пасажирське сполучення від з 17 березня до 3 квітня. Цього ж дня було обмежене пасажирське авіасполучення. У цей час будуть закриті пункти пропуску через держкордон для залізничного та автобусного сполучення. 

Продовжують працювати 123 пункти пропуску на держкордоні. 107 пунктів пропуску до 3 квітня припиняють свою роботу. 

Також від 16 березня 2020 року і до 3 квітня припиняється в’їзд іноземців та осіб без громадянства на територію України. Усі громадяни України можуть повернутися на територію України приватними авто. Станом на зараз обмежень на виїзд немає. Але інша країна, до якої ви прямуєте, може мати такі обмеження.

Як організувати харчування

Під час карантину будуть зачинені заклади швидкого харчування, кафе, ресторани, бари. Проте продуктові магазини не закривають. ТРЦ йдуть на карантин, але продуктові супермаркети, які в них розташовані, можуть працювати. Якщо вас лякає скупчення людей або ви хочете уникнути черги, то варто знати, що доставка їжі кур’єром безпечніша, ніж перебування у крамниці. 

Ви можете сплачувати безконтактно, а потім попросити залишити пакунки під дверима. Немає даних, що це унеможливлює ризики зараження, адже на поверхні картону вірус живе 24 години та до 3-х днів на пластиковій поверхні.

Але з чисто логічної точки зору, це безпечніше, ніж перебування з іншими людьми у закритому приміщенні – руки та поверхні можна дезінфікувати.

Як буде працювати пошта 

Як державна “Укрпошта”, так і приватна “Нова пошта” працюватимуть у звичайному режимі, але з певними змінами. В “Укрпошті” просять не заходити за лінію, якщо біля стійки обслуговується клієнт, та підходити лише тоді, коли вікно вільне та не заходити у приміщення, якщо бачите чергу. 

У період карантину підприємство змінило умови доставки, вручення і зберігання поштових відправлень. Рекомендовані поштові відправлення (крім листів з позначкою “Судова повістка”) необхідно вкладати до поштових та абонентських скриньок адресатів. Крім цього, уряд планує врегулювати питання, що дозволить “Укрпошті” в експериментальному режимі доставляти ліки.

“Нова пошта” також обіцяє працювати в повному обсязі. Підприємство повідомляє, що відділення оснащені дезінфекторами, захисними масками, рукавичками та постійно проводитиметься прибирання, дезінфекція. Співробітники проходитимуть первинний огляд і не допускатимуться до роботи у разі погіршення самопочуття.

Винятком стали відділення, які розташовані в торгівельно-розважальних комплексах. Їх тимчасово закриють, а посилки перенаправлятимуться в сусідні відділення. Список закритих відділень можна знайти тут

Як безпечно вийти з дому на прогулянку, ходити за покупками, користуватись транспортом

Бути в карантині означає не покидати своєї домівки без нагальної потреби. Якщо вам треба вийти на вулицю, Всесвітня організація охорони здоров’я радить не підходити до людей ближче, ніж на 1 метр. 

Центр з контролю та захворювань США (CDC) стверджує, що наразі мало даних, які б допомогли визначити небезпечний близький контакт. Тісним контактом точно можна вважати такий, який тривав декілька хвилин. Контакти до 1 хвилини можна вважати відносно безпечними. Тобто шанси заразитися, якщо людина просто пройшла повз вас, не високі.

Після відвідування громадських місць вкрай важливо мити руки з милом не менше 20 секунд. Якщо вода та мило недоступні, використовуйте антисептик з вмістом алкоголю не нижче 60%. Іншими словами, головне – соціальна ізоляція. Чим далі ви від людей, тим безпечніше для всіх. 

Як не поставити під загрозу інших людей

Хвора людина має залишатися вдома. Якщо у вас є симптоми ГРВІ, обов’язково вдягайте хірургічну маску. Це допоможе захистити членів вашої родини. Також медична маска важлива для тих, хто піклується про хвору людину та необхідна  для медичних працівників.

Маску необхідно часто змінювати. Якщо ви відчуваєте, що в середині вона волога – це ознака того, що її варто зняти та викинути. Бажано в смітник з кришкою, яка міцно закривається.

Чи варто носити маску всім

Як стверджує представник ВООЗ в Україні доктор Ярно Хабіхт, пацієнтам без симптомів не радять використовувати хірургічні маски як засіб індивідуального захисту. 

“Головним розповсюджувачем захворювання все ще вважаються люди з симптомами. Але потрібно розуміти, що це новий вірус і щодня з’являється нова інформація про нього”, – каже Хабіхт. 

Як допомогти рідним, які підпадають під групу ризику

80% людей, які хворіють на Covid-19, переносять захворювання легко. У зоні ризику люди літнього віку та ті, хто мають проблеми зі здоров’ям, наприклад, цукровий діабет чи високий тиск. Вони можуть важко перенести захворювання чи померти. 

Як допомогти рідним не наражати себе на небезпеку? 

Нещодавно CDC надав пацієнтам у зоні ризику наступні рекомендації: запасіться продуктами; перевірте, чи наявне все необхідне в аптечці, тримайте соціальну дистанцію; уникайте непотрібних мандрівок; залишайтесь вдома так довго, наскільки це лише можливо; часто мийте руки. 

Геронтолог Лорі Архабальд-Паноні також радить подумати про альтернативні методи комунікації. “Соціальна дистанція не означає соціальна ізоляція. Навіть потенційно смертельний вірус не має бути приводом для самотності. Наразі у нас багато можливостей бути в комунікації один з одним”, – каже вона. Додає, що гарною порадою для психічного здоров’я буде інформаційна дієта.

Як прибирати вдома під час карантину

З того, що на сьогодні відомо, ризики заразитися на коронавірусну інфекцію вищі через респіраторні краплинки. Хоча ризик зараження від поверхонь існує, за даними CDC, офіційно таких випадків зареєстровано не було. Проте ВООЗ стверджує, що такі ризики зараження існують. 

Очищення та дезінфекція поверхонь вважається гарним методом профілактики COVID-19. За останніми даними вірус може жити на поверхнях від декількох годин до декількох днів. Тривалість може залежати від матеріалу, з якого поверхня зроблена. 

Як же очищати та дезінфікувати поверхні

одягніть одноразові рукавички. Їх важливо викидати після кожного прибирання. Якщо у вас рукавиці багаторазового використання, то вони мають використовуватись лише для дезінфекцій проти COVID-19; перед дезінфекцією, поверхні треба вимити мийним засобом або водою з милом;

для дезінфекції ви також можете використовувати розбавлений господарський відбілювач (5 столових ложок відбілювача на приблизно 3,5 літра води) або розчин, де вміст спирту не менше 70%;

Окрім дотримання усіх рекомендацій та порад, перш за все варто не втрачати здорового глузду, не панікувати та не розпускати чуток. Мийте руки частіше, займайтесь саморозвитком та любіть ближніх.

Здоров’я Вам і вашим близьким!

Джерело

Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews
Стежте за нами у Instagram: www.instagram.com/vartonews.com.ua

Share this post

scroll to top