Вчений розповів, про перспективи демографічної ситуації в Україні та можливі шляхи виходу з кризи.
За минулий рік Україну залишили майже 500 тисяч українців, що ще більше поглибило демографічну кризу в країні. Чим це загрожує нашій державі, що буде з народжуваністю, яким може бути співвідношення чоловіків та жінок після закінчення війни та як можливо продовжити тривалість життя українців
Про все це ТСН.ua розповів Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.
– Яким може бути в Україні співвідношення чоловіків і жінок після закінчення війни, чи робили науковці нові прогнози?
– Оціночний прогноз на цю тему ми робили у першому кварталі 2024 року. У цьому році плануємо провести схоже дослідження, у лютому-березні. Оцінити чисельність населення дещо простіше, а от розподілити за статтю і віком – це складніше. Чим менше число, чим менша його сукупність, тим більшою є похибка.
В Україні, до повномасштабного вторгнення, жінок було більше ніж чоловіків – на 100 жінок припадало 86 чоловіків. Під час війни на фронті гине більше чоловіків. А у містах, які віддалені від фронту – це співвідношення приблизно один до одного. Що стосується виїзду за кордон, то за даними Євростату на території ЄС знаходиться приблизно 4 мільйони українців. З них жінки складають 60%, а 40% – чоловіки.
Тож маємо наступне: загибель чоловіків на фронті призводить до того, що диспропорція знову збільшується на користь жінок, а те, що жінки виїхали з країни, змінює цю диспропорцію на користь чоловіків. Тобто відбувається постійне коливання показників і як все складеться на початок цього року, будемо оцінювати у найближчі місяці.
Три варіанти прогнозу
– А яким це співвідношення було у 2024 році?
– Тоді ми розробляли три варіанти прогнозу. Оптимістичний, за умови, що війна закінчиться у 2025 році, середній у 2026 та песимістичний у 2028. Залежно від цих сценаріїв, кількість у співвідношенні чоловіків та жінок різна. Зараз важко сказати, чи буде у 2025 році так зване перемир’я. У мене таке відчуття, що його не буде, але це моя суб’єктивна думка. Тобто маємо три варіанти прогнозу і три різних співвідношення чоловіків і жінок.
По оптимістичному прогнозу, на початок 2025 року, було приблизно однакове число у співвідношення чоловіків і жінок, але маємо трохи більше жінок. По середньому варіанту прогнозу – 51% жінок і 49% чоловіків. Приблизно такі ж цифри у песимістичному прогнозі. Тут варто зазначити, якщо по підрахунку населення України ми даємо похибку у мільйон осіб, то у співвідношенні чоловіків і жінок, відносна похибка буде більшою. Все залежить від інтенсивності бойових дій, які ми прогнозувати не можемо.
До речі, цей прогноз ми робили по всій території України, тобто включаючи окуповані території і Крим. Але ж ми не знаємо напевно, якою буде подальша ситуація. Підконтрольна Україні територія на даний момент на 20% менша. І оцінити зараз статево-вікову структуру на підконтрольній території значно важче, ніж по всій території України. Тому це доволі умовні цифри.