Місто без шин. У Стебнику стартувала екокампанія

«Я був присутній на зборах одного ОСББ, де сусіди не могли вирішити: чи потрібні їм колеса, паркани і різні елементи старого благоустрою – і кожен тягнув у свою сторону. І я зрозумів, що ця проблема по цілому місту.

Та й взагалі по всій країні. І ми можемо нашим містом дати поштовх іншим позбутися того всього», – пригадує момент зародження екоініціативи «#ШИНофініш» член правління ГО «Новий Стебник» Олег Лехуш.

І позбуватися найперше Олег вирішив використаних покришок.

Розповів про ідею товаришам з громадської організації, розпочав комунікацію з Виконком Дрогобицької міської ради і старостою міста, аби ті сприяли реалізації проєкту. А далі – пошуком партнерів, які б закрили логістичні питання й утилізацію.

Клумби, огорожі, паркувальні барʼєри, елементи дитячого майданчика – функції, які виконують шини у дворах Стебника. Хоча їм там не місце.

«В автогумі містяться оксид цинку, органічні сполуки Сульфуру, поліциклічні нітрогеновмісні органічні сполуки, органічні кислоти, естери-пластифікатори, технічний вуглець. Під впливом тепла, сонця руйнуються зʼєднані між собою полімерні молекули основного матеріалу гуми. Це веде до появи тріщин, руйнування матеріалу і потрапляння вологи всередину.

Потім утворюються мікрочастинки гуми, поступово вимиваються допоміжні речовини, що є в гумі. Це потрапляє в природу. Небезпечним є все, крім органічних кислот», – розповідає заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу полімерних композитів Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України Олександр Толстов.

Крім довкілля, покришки можуть завдавати шкоди і здоровʼю. Завідувач пульмонологічного відділення Стебницької міської лікарні Михайло Петрів стверджує: прямої загрози немає, але ймовірні наслідки від розпаду шин усе ж є.

«Ця пилюка осідає у легені і може провокувати приступи астми, запускати механізм онкоутворення», – резюмує лікар.

Обидва експерти пояснюють: ризики значно великі, коли покришки спалюються і розподілені на малій території (приміром, звалища). При цьому фарба, якою покривають шини, щоб запобігти виділенню небезпечних речовин, свою функцію виконує лише тоді, коли її наносять періодично. Також у покришках можуть поселятися гризуни, а їхні тріщини, дріт, гострі краї – ранити. Тому гратися дітям з ними – не так уже і безпечно.

Не на користь шин у дворах відгукуються і фахівці з візуальних рішень. Так, дизайнерка інтерʼєрів Марія Галкіна запевняє: вони зменшують рівень простору і вважаються візуально застарілим рішенням.

«Сучасний дизайн орієнтований на естетику, безпеку, довговічність. І, в першу чергу, на екологічність. А шини, на жаль, не відповідають жодному із цих критеріїв», – акцентує експертка. Тож, найбезпечніший спосіб позбутися зношених покришок – утилізація.

«Здати шини на переробку – коштує дорого, тому цим ніхто не хотів займатися. Ми знайшли підприємство, яке безкоштовно прийме шини. Нам лише залишається оплатити витрати на логістику. ГО оплатить ці витрати, але по можливості просимо мешканців долучитися донатом, бо сума чимала», – зазначає Олег Лехуш.

Відтак за ініціативи ГО «Новий Стебник» керуючий справами виконком Дрогобицької міської ради Віталій Вовків видав доручення, що ОСББ, комунальні установи, школи, садочки, служби Стебника – кожен на своїй території до 15 квітня має прибрати старі шини. Потім їх централізовано відвезуть на тимчасовий майданчик, а після Великодня – на утилізацію до підприємства на Івано-Франківщині.

Натомість деяких мешканців Стебника хвилює думка, що ж поставити замість шин у дворах. У ГО «Новий Стебник» наголошують:

організація не вирішує питання благоустрою. Її зусилля спрямоване на розвʼязання проблеми не екологічності і небезпечності шин.

Облаштуванням прибудинкової території жителі мають займатися самостійно.

«Навіть з мінімальним бюджетом можна створити затишний і доглянутий простір. Я пропоную використовувати прості і довговічні матеріали, такі як бетонні або деревʼяні кашпо. Вони виглядають охайно, сучасно і легко вписуються в будь-який простір, – ділиться Марія Галкіна.

– Але, звісно, важливо не просто поставити щось замість шин, а мислити цілісно. Подумати над загальним виглядом двору, залишити достатньо простору для вільного пересування, для дитячої зони. Іноді зелена галявина може виглядати значно краще, ніж десять хаотичних клумб».

Та все ж ГО «Новий Стебник» наразі веде перемовини з компаніями, які б надали знижки на посадковий матеріал для ОСББ і комунальних закладів. Зрештою хочуть надати маленький бонус містянам за їхню екологічну поведінку.

Організатори акції зазначають, що можна і самостійно здати шини, які «завалялися» у приватних будинках чи гаражах. Для цього їх треба привезти до 17 квітня на Дрогобицьку, 61 (з 10:00 до 16:00). Важливо:

покришки мають бути очищені від землі, бетону та сміття. Також по можливості просять долучитися благодійним внеском на покриття логістичних витрат.

Олена Сидорик

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

scroll to top