У Дрогобичі викрили масштабну корупційну схему теплових “відкатів”

Керівник «Дрогобичтеплоенерго» Володимир Дзерин, якого у лютому поліція намагалася затримати на хабарі, але тоді той втік, налагодив цілу схему отримання «відкатів» від теплопостачання, інформує LVIV.MEDIA

LVIV.MEDIA знайшов компанію, у якої Дзерин вимагав кошти за можливість працювати у Дрогобичі, і її представники погодились публічно розповісти про корупційні вимоги з боку керівництва дрогобицького теплопідприємства.

Цією фірмою є житомирська ТОВ «Альтеренерго Захід». Для житомирян проєкт у Дрогобичі був першим на Львівщині.

Житомирська компанія ТОВ «Альтеренерго Захід» входить до групи компаній «Альтеренерго» і на ринку України працює з 2013 року. Компанія встановлює котельні на альтернативних видах палива і надає послуги теплопостачання переважно бюджетним установам. Через дешевшу ціну на тепло на альтернативних видах палива, споживачі отримують дешевшу та якіснішу послугу, ніж на газі. А місцева влада, своєю чергою, зменшує залежність від газу.

Перший проєкт компанії на Львівщині

Фірма вийшла на ринок Львівщини у 2022 році, щоб у Дрогобичі реалізувати перший проєкт з переведення частини міста, яке досі працює на так званому газовому централізованому теплопостачанні, на альтернативні види палива.

Був укладений договір з КП «Дрогобичтеплоенерго» (далі ТКЕ – ред.) на оренду частини приміщення котельні на вул. Індустріальній, 1а. Компанія власним коштом встановила сучасні вітчизняні твердопаливні котли з повністю автоматизованими процесами роботи, які працюють на деревній трісці. 

У лютому 2022 запрацювала перша черга — тепло отримували 17 житлових будинків і 7 будівель бюджетних установ, що давало можливість зменшити споживання газу на понад 600 тис. кубометрів на рік. Приватна компанія власним коштом купувала тріску, оплачувала заробітну плату кочегарів та покривала всі інші витрати, необхідні для виробництва теплової енергії. Вироблене за свої кошти тепло «Альтеренерго Захід» згідно з договором передавало ТКЕ, яке, своєю чергою, транспортувало та продавало споживачам. ТКЕ повинно було відшкодовувати приватній компанії за вироблене тепло, залишаючи собі кошти за транспортування та постачання. Згодом, для ще більшої економії газу, керівництво КП «Дрогобичтеплоенерго» попросило компанію проінвестувати і другу чергу. «Альтеренерго Захід» погодилося і встановило ще один твердопаливний котел, до якого під’єднали ще 8 будинків і 2 будівлі бюджетних установ.

Котельня, яку облаштувало ТОВ «Альтеренерго Захід» у Дрогобичі
Котельня, яку облаштувало ТОВ «Альтеренерго Захід» у Дрогобичі

Тиск і блокування роботи керівництвом «Дрогобичтеплоенерго»

Після того, як ТОВ «Альтеренерго Захід» успішно пропрацювало один опалювальний сезон, керівництво КП «Дрогобичтеплоенерго» почало раптово втручатися в роботу приватної котельні та без попередження вимикати їхнє обладнання. За словами заступниці директора приватної фірми Олени Консевич, такі вказівки давав спочатку вже колишній директор підприємства Ігор Хомяк, а згодом і новий директор «Дрогобичтеплоенерго» Володимир Дзерин разом із головним інженером Анатолієм Радловським.

«Все починалося дуже добре. Поки ми не вклали десятки мільйонів гривень і не збудували об’єкт. Тоді керівники місцевого ТКЕ почали натякати, що все залежить від них і наша компанія зможе нормально працювати лише тоді, коли для них це буде цікаво. Ми спочатку всерйоз це не сприйняли, тому що були впевнені, що оскільки ми надаємо послугу дешевшу та якіснішу, ніж на газі, то саме в цьому і має бути інтерес ТКЕ. Адже через це громада економить бюджетні кошти, а ТКЕ зменшує свою збитковість не купуючи дорогий газ. Однак, як виявилось пізніше, мова була не про це», — розповілазаступниця директораТОВ «Альтеренерго Захід» Олена Консевич.

За її словами, проблеми почалися у листопаді 2022 року. За вказівкою керівництва ТКЕ, щомісяця мінімум на тиждень без попереджень обладнання компанії зупинялося, аргументуючи тим, що тепло на альтернативних видах палива для ТКЕ дороге. І продовжували працювали на газі.

Дрогобицькі посадовці навіть не розраховувались за вже куплене тепло, на виробництво якого фірма витратила немалі кошти. Так, за березень 2023 року ТКЕ заборгувало житомирянам більше мільйона гривень, і борг повернули лише за рішенням суду наприкінці 2024 року.

Влітку 2023 року змінився керівник ТКЕ. Міська рада зробила заміну — директором ТКЕ став Володимир Дзерин, однак і Ігор Хомяк, і Анатолій Радловський залишились на керівних посадах.

Представниця компанії ТОВ «Альтеренерго Захід» каже, що і в 2023-2024 опалювальному сезоні їхня котельня взагалі не працювала. Аргумент ТКЕ був той самий — тепло на альтернативі їм нецікаве, бо дороге. Однак, в той самий період за кошти громади в місті Стебник КП “Дрогобичтеплоенерго” закупило в іншої компанії аналогічні котли на альтернативних видах палива і витратили на це понад 22 мільйони гривень з місцевого бюджетуОлена Консевич стверджує, що «Альтеренерго Захід» було готове проінвестувати проєкт у Стебнику за власні кошти, провело попередні переговори та виготовило проєктну документацію. Однак Дрогобицька міськрада відмовилась від інвестицій і вирішила чомусь витратити гроші платників податків.

Вимагання «відкатів»

Восени 2024 року «Альтеренерго Захід» знову зробило спробу відновити свою роботу і уклало новий договір. Однак, зі слів Олени Консевич, керівництво ТКЕ попередило їхнього представника, що без отримання «відкатів» фірма працювати не буде: «Вимагали 6% від обороту за надані послуги — а це становило приблизно 80-100 тисяч гривень щомісяця. Компанія вирішила не йти на вимоги дрогобицьких посадовців і звернулася до правоохоронних органів».

Як відомо з судової ухвали, Володимир Дзерин 14 лютого цього року взяв 79 400 грн хабаря, обгорнуті аркушем паперу, в своєму авто Hyundai Sonata, а втікаючи від правоохоронців, які збиралися затримати його на гарячому, викинув їх. Ще й провіз одного з поліцейських на капоті. Абсурдності історії додавав факт, що Дзерин був в минулому прокурором. Зрештою, через 6 днів після втечі Дзерин з адвокатом сам з’явився до відділку. І зараз перебуває у СІЗО, чекаючи на вирок суду.

Фото з затримання Дзерина
Фото з затримання Дзерина

Фігурує, але не підозрюваний

Чому за ґратами поки що опинився лише Володимир Дзерин? Адже в історії фігурує і Анатолій Радловський, і, за словами представниці житомирської компанії, він в корупційних схемах відіграє не останню роль:«Він завжди був таким сірим кардиналом. Через те, що всі документи підписували керівники, а Радловський все рулить, але документально ніде не причетний».

Цікавим є той факт, що мер Дрогобича Тарас Кучма сам не заперечив того, що дрогобицькі посадовці комунальних підприємств можуть бути нечистими на руку, і підтвердив про причетність Радловського до цієї справи: «Радловський теж фігурує у справі, причому як первинна особа. І ще у справах фігурують дуже багато людей», — зазначив у коментарі LVIV.MEDIA Тарас Кучма.

Сам Радловський переконує, що він у справі лише свідок, а не підозрюваний. Ба більше, зараз тимчасово перейняв керівництво КП «Дрогобичтеплоенерго» замість затриманого Дзерина. Він розповів LVIV.MEDIA, що жодних вказівок відключати обладнання не давав — мовляв, таке рішення може приймати лише керівник, яким на той час був Дзерин. Він також заявив, що альтернативне опалення, запропоноване компанією «Альтеренерго Захід», було не таким вже й економічно вигідним для підприємства: «В чому економія наша полягає, скажіть, будь ласка? Оскільки ви самі сказали, що і я там є (фігурує у схемі, — ред.), то як я можу зараз вам такі речі коментувати?». Продовжувати розмову з LVIV.MEDIA щодо ефективності тарифів та економії Радловський відмовився.

Головний інженер «Дрогобичтеплоенерго» Анатолій Радловський
Головний інженер «Дрогобичтеплоенерго» Анатолій Радловський

Варто зауважити, що опалення деревною тріскою є дешевшим та екологічнішим за природний газ. Експерт у галузі енергетики та виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк пояснює, що в Україні діє окремий закон, згідно з яким тариф на тепло з альтернативних джерел встановлюється на 10% нижчим за тариф на газ. Це створює реальні економічні передумови для переходу на біопаливо.

«Воно має сенс, багато громад таке роблять. Тобто цей процес правильний — в нас 90% палети деревної вивозилося за кордон, бо там газ був дуже дорогий, і, відповідно, тепло з дерева було конкурентніше, тобто набагато дешевше. З точки зору енергетичної безпеки паливо є кращим, з точки зору економіки — також, тому що гроші залишаються в місцевій громаді». — пояснив Святослав Павлюк.

Компанія зверталася до міської влади

Цікавим є факт, щодо того, як звернутися до правоохоронців, житомиряни зверталися й до мера Дрогобича, аби той втрутився й допоміг. Фірма надіслала 9 звернень до міської ради, але не отримала офіційної відповіді. Лише після скандалу із затриманням Дзерина міський голова заявив, що передав це питання на контроль своєму заступнику Василю Качмару, оскільки вважає це «виробничим питанням», що стосується господарської діяльності.

«Я тримаю це питання просто на контролі, тому що вони неодноразово до мене зверталися. Але є дві сторони: одна каже, що не дозволить грабувати місто, а інша стверджує, що теплоенергетики працюють неефективно та неправильно. Ну, хто з них правий, нехай розбираються», — пояснив Кучма.

Зі слів Олени Консевич, вже після того, як їх проблемою зайнявся заступник Тараса Кучми з комунальних питань Василь Качмар, котельня відновила роботу, ТКЕ почало розраховуватись за тепло, отримане наприкінці 2024 року. Вона зазначила, що з’явилася надія, що в наступному опалювальному сезоні котельня буде стабільно працювати і нарешті споживачі мікрорайонів «Індустріальна» та частина «Грушевського» зможуть отримати дешевші платіжки на тепло.

Володимир Дзерин не звільнений

У відповіді на інформаційний запит LVIV.MEDIA чому головний фігурант справи — Володимир Дзерин, просто відсторонений, а не звільнений з посади, той же Василь Качмар відповів, що у Дрогобицькій міській раді не знають, чому Дзерин не приходив на роботу з 14 по 27 лютого цього року. Попри те, що в перший день його відсутності у ЗМІ з’явилася інформація про затримання Дзерена, відсторонити його від посади у міськраді вирішили аж через два тижні — 27 лютого, і то за рішенням суду.

«Встановити  причини  відсутності  на роботі В. Дзерина, директора KП «Дрогобичтеплоенерго», не вдалося, так як В.Дзерин з того часу на роботі не був. Жодних повідомлень чи листів від правоохоронних органів про процедуру затримання В.Дзерина, про можливу його втечу, переховування чи інші деталі, що cтocyютьcя цієї події, до виконкому Дрогобицької міської ради не надходили. Тож жодної офіційної інформації з цього приводу немає», — пояснили у Дрогобицькій міськраді.

Схоже на те, що дії Володимира Дзерина, про які писали майже всі ЗМІ області, для дрогобицької влади поки що не стали не те що кримінальним правопорушенням, але й якимось проступком. У мерії зазначили, що не можуть звільнити Дзерина поки він особисто не прийде і пояснить причину своєї відсутності. Як він це має реалізувати, перебуваючи тепер у СІЗО – незрозуміло. Тож вирішити питання можна буде лише після вироку суду.

Share this post

scroll to top