Провалля №3 біля Стебника та Трускавця: що відомо на цей час?

Територія в радіусі близько 50 м від провалля — небезпечна, адже в будь-яку мить там може відбутись зсув ґрунту.

Про небезпеку, яку несуть закинуті підземні виробки вугілля, калійних солей та інших мінералів, говорять давно. На Дрогобиччині цілі території фактично стоять «на повітрі».

Перше масштабне провалля, діаметром 300 метрів та глибиною до 50 метрів, утворилось вночі 30 вересня 2017 року – стався обвал карстової породи на території Стебницького ГХП «Полімінерал», де в 1970-80 роках проводився інтенсивний видобуток калійних солей.

Цікавою була реакція мера Трускавця Андрія Кульчинського. На своїй сторінці у ФБ він написав: «Обвал був прогнозований давно. Небезпеки Трускавцю і його мінеральним родовищам жодної. На місці обвалу з часом може утворитися водойма з високою мінералізацією води — за типом Мертвого моря».

Вдруге обвал породи стався через два з половиною роки – 15 березня 2020 р. Діаметр – 150 метрів, глибина 55 метрів.

Через п’ять років – третє провалля. У суботу, 15 лютого о 11:00 год, відбулось різке просідання поверхні на шахтному полі рудника №2. Розміри – 70-55 метрів в діаметрі і глибина 20 метрів.

Нове, третє, провалля утворилось орієнтовно на відстані 260 метрів від першої ями. Ця ділянка і була визначена, як потенційно-загрозлива щодо підвищеної ймовірності провалоутворення. Провалля, як і попередні у 2017 та у 2020 роках, утворились внаслідок руйнування ціликів і стелини відпрацьованих камер витоком надсолевих вод.

Поблизу провалля проходять повітряні лінії електропередач (30 м від стінки провалу). На даний час проходить стадія формування стійкої форми провалу, стінки будуть обвалюватися надалі. При прогнозованому розширені провалу у найближчий час, до природного кута відкосу, прогнозується високий ризик обвалу 20 опори ЛЕП, що відповідно може порушити енергопостачання споживачів.

Нагадаємо, 15 березня 2020 р стали відомі результати позачергового засідання обласної комісії ТЕБ та НС – вирішено обмежити рух вантажівок і пасажирських автобусів аварійною ділянкою дороги Трускавець-Дрогобич.

ВАРТО_знати: Стебницький калійний завод «Полімінерал», як державне підприємство, почав занепадати з 1988 року. А у 2003 році повністю припинено видобування калійної руди на руднику. Відтоді Україна закуповує калійні мінеральні добрива за кордоном. Ще в радянські часи соляні відходи забруднювали навколишнє середовище, всі роки калійна руда видобувалась без огляду на відпрацьовані порожнини шахт. Пустоти, які утворились, тобто підземні карстові порожнини, становили екологічну катастрофу. Тому у 2003 році уряд затвердив програму рекультивації території, щоб унеможливити провалля і екологічне лихо. Проект почали реалізувати з 2004 року, виділивши понад 160 мільйонів гривень державних коштів. Однак у 2013 році Фонд державного майна передав підприємство «Полімінерал» у приватні руки.

Ольга Біла

Share this post

scroll to top