Полювання на ухилянтів: у якому регіоні України поставили рекорд і скільки вже доправили до ТЦК

Російська пропаганда зараз посилено розгойдує тему, що в Україні майже мільйони ухилянтів від військової служби. Звичайно ж, це не так. OBOZ.UA надіслав інформаційні запити до всіх обласних главків поліції і вже отримав більшість відповідей.

З’ясувалося, що військкоми передали до НПУ інформацію про 94,5 тисяч осіб, які ухиляються від явки до ТЦК. Тож проблема є: деякі українці вважають, що захищати батьківщину від російських окупантів має хтось інший, а не він.

Тож у яких регіонах України найбільше ухиллянтів (за даними правоохоронців), скільки вже вдалося розшукати та доставити до військкоматів? Детальніше про це – у матеріалі OBOZ.UA.

Ловлять і відвозять до військкомату

Рекорд з активності військкомів поставила Дніпропетровська область . За чотири місяці 2024 року до підрозділів поліції регіону надійшло 38 282 звернення із територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з даними тих “українців”, які ухиляються від явки (служби). З них вже знайдено та доставлено до ТЦК 5 511 осіб.

До Головного управління Національної поліції у Чернігівській області надійшло 9115 звернень ТЦК для встановлення місця перебування та доставлення осіб, які ухиляються від військової служби під час мобілізації. З них 1 429 осіб було знайдено та доставлено до територіальних центрів.

На Харківщині до поліції надійшла інформація про 4 664 ухилянтів. “Під час відпрацювання звернень поліцейськими було встановлено та доставлено 1 954 осіб до районних територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки”, – повідомив заступник начальника ГУНП у Харківській області Віталій Гузь у відповіді на інформаційний запит OBOZ.UA.

В Івано-Франківській області у 2024 році поліція зареєструвала 2 328 звернень від ТЦК, вже знайдено та доставлено туди 1 814 осіб. Рекордна ефективність правоохоронців з огляду на відсоткове співвідношення.

У ГУНП у Житомирській області повідомили, що облік звернень від територіальних центрів комлектації щодо встановлення місцеперебування та доставки осіб, які ухиляються від явки, з 15 листопада 2023 року здійснюється відповідно до нового алгоритму взаємодії Нацполіції та ТЦКСП. І станом на кінець квітня 2024 р. у поліцію передали дані про 8 289 жителів регіону, які порушили законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Причому, 2 452 з них уже знайдено правоохоронцями та доставлено до ТЦК.

У Полтавській області до поліції надійшло звернення з приводу 7 433 ухилянтів, з них знайдено та доставлено до ТЦК 2 591 .

Правоохоронці Рівненської області повідомили про 9 832 ухилянтів, 1 828 з яких вдалося розшукати та доставити до військкоматів.

На Вінниччині від військкомів “бігають” 7 288 мешканців регіону. 2325 ухилянтів правоохоронці вже знайшли.

На Кіровоградщині поліція зареєструвала 5 955 звернень територіальних центрів комплектації про ухилення від призову та мобілізації. А ось скільки ухилянтів правоохоронці в результаті знайшли і доставили до ТЦК, заступник начальника ГУНП Олександр Сагаль не повідомив, оскільки окремого обліку відомостей про таких осіб поліцейськими не ведеться.

До поліції Хмельницької області надійшло 1 085 звернень. Скільки з них правоохоронцям вдалося знайти, в цьому ГУНП нам також не розповіли.

Відмовилися надати дані про ухилянтів у поліції Донецької, Херсонської, Тернопільської та Черкаської областей . Відмову аргументували різними причинами: у відповідях йдеться про те, що запитувана інформація є службовою, має обмежений доступ тощо.

Заступник начальника ГУНП у Чернівецькій області Святослав Кишлар у відповіді на інформаційний запит взагалі повідомив, що підрозділи ГУНП не ведуть облік осіб, які ухиляються від явки до ТСКСП або від проходження військової служби під час мобілізації.

А в ГУНП в Одеській області вирішили самостійно не відповідати на інформаційний запит, а, зважаючи на все, просто позбутися “набридливих журналістів” – перекинувши питання територіальним підрозділам. Про це ми здогадалися, коли отримали листи від районного управління поліції міста Подільськ (до речі. там повідомили про 255 звернень від ТЦК і що 127 ухилістів правоохоронці вже розшукали) та з Болградського районного відділу поліції (там надати інформацію відмовилися, пославшись на те, що вона відноситься до службової).

Ще кілька ГУНП не відповіли на інформаційний запит OBOZ.UA не те що у встановлений законом термін, а взагалі. Це Головні управління Нацполіції Сумської, а також доволі спокійних у військовому плані Київської, Закарпатської та Львівської областей . А ось правоохоронці прифронтової Запорізької області (частину якої окуповано) пообіцяли надати інформацію найближчим часом.

Таким чином на сьогодні вже є дані, що військкоми передали поліції інформацію про 94 526 ухилянтів . З них 20 031 було знайдено поліцією та доставлено до ТЦК.

Зазначимо, що реальна кількість осіб, які ухиляються від мобілізації, все ж таки може відрізнятися від зазначеного у відповідях управлінь Нацполіції, оскільки військкоми могли ще не передати всі дані правоохоронцям. Однак різниця вже точно не мільйон (-и), як із піною біля рота стверджують російські пропагандисти.

На що розраховують “втікачі”

У розмові з OBOZ.UA правоохоронці поділилися, що швидко знайти ухилянта вдається рідко через різні причини. Серед них: брак дільничних (а саме на них насамперед лягає візит додому), застарілі дані про реєстрацію (тобто військовозобов’язаний не повідомляв про зміну місця проживання), а також те, що деякі просто “залягають на дно”. Тобто переїжджають, ховаються у родичів тощо.

“Серед них найбільше тих, хто працює віддалено. Але скільки вони ховатимуться? Скільки боятимуться виходити на вулицю? Це звичайно ганьба”, – поділився з OBOZ.UA співробітник поліції Дніпра.

За його словами, все ж таки є серйозні та ефективні методи розшуку таких осіб, правда він вважає, що “озвучувати це зараз точно не варто”.

Деякі “українці” намагаються вирішити питання кардинальніше і шукають варіанти втекти з країни. Наприклад, до Польщі намагаються виїхати за підробленими документами. А до Румунії – переплив Тису, яку прозвали “річкою смерті”, бо в ній уже потонув 31 українець.

Річка оманливо виглядає не дуже складною перепоною, але насправді вона дуже підступна: має стрімку течію, на дні є коріння дерев, є місця, куди може затягувати вир.

За даними представника прикордонної поліції цієї країни Флоріана Комана, всього незаконно перетнули кордон Румунії 11 тисяч громадян України .

Військкоми “без гальм”

Заради справедливості: є порушення і з боку представників ТЦК, які вважають, що мають право переступити закон. Причиною цього вони називають нібито “план мобілізації”, який вони мають виконати.

Однак це стосується тих випадків, коли вони хапали на вулицях чоловіків та запихали у мікроавтобуси. Деякі співробітники ТЦК незаконно вривалися в житло. Напевно, найбільше подібних скандалів було на Одещині.

Проте частина військкомів ще й влаштувала “бізнес” на війні: вони допомагають військовозобов’язаним “відкосити” від служби. Як повідомив співрозмовник OBOZ.UA у Службі безпеки України, звичайна практика, коли військкоми “допомагають” уникнути призову на підставі фіктивних документів . Наприклад, забезпечують ухилянтів довідками військово-лікарської комісії та посвідченнями, що підтверджують непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Ціна питання різна по регіонах – розліт за даними наших джерел становить переважно від 2 до 10 тисяч доларів.

Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews

Share this post

scroll to top