У Трускавці зносять історичну віллу «Аїда», про яку писав Шульц

Трускавець з привітного курорту, з поважною історією, своїм особливим шармом та архітектурним колоритом впевнено рухається до урбаністичної прірви

Місто за останні десятиліття в архітектурному сенсі значно деградувало. В історичному центрі з’явилося чимало багатоповерхівок, які не несуть у собі ніякої цінності, перетворивши місто на один з мікрорайонів якогось обласного центру. І процес триває..

Цими днями чергову історичну будівлю, віллу “Аїда” на вулиці Біласа 6, почали перетворювати на будівельне сміття.

Вілла збудована за проектом архітектора Єжи Стахевича у 1935-36 роках, стиль функціоналізм. Тут відпочивав відомий на весь світ Бруно Шульц. “Аїда” фігурує у його повісті «Санаторій під клепсидрою», яка була екранізована Войцехом Єжи Гасом Санаторій під клепсидрою (фільм). і переведена 15 мовами!, навіть китайською.

На цій ділянці має постати черговий 6-поверховий монстр, традиційно для Трускавця – без паркінгу.

Вілла«Аїда» є пам’яткою культури та історії Трускавця. Одна з небагатьох віл, яка залишалася «живою», це історія. Трускавця. Проте без охоронного статусу. До переліку будівель, яким надали такий статус, її не внесли. Перелік розробляли і затверджували ще на початку 90-х. Теперішня влада могла його переглянути, оновити і передати до відповідного державного органу з охорони пам’яток.

Трускавецька міська рада мала прийняти рішення про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, що підлягають особливій охороні; внести пропозицій до відповідних державних органів щодо об’єктів, які мають історичну, культурну або наукову цінність, які охороняються законом,.. але бачимо лише зволікання…

Як так сталося, що у Трускавці не виявилося громади, яка могла захистити свою історичну пам’ять?

“Тут світ пізнавав стиль прози авангарду письменника, графіка, художника Бруно Шульца. Літав думками в його «Республіку мрій»,зачитувався оповіданням «Осінь»та гортав сторінки повісті “Санаторій під клепсидрою”. Будівля є пам’яткою Європейської історії та культури, досі зберігає спогади «Золотоі епохи» курорту Трускавець”, – каже екскурсовод Віктор Пиців.

Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews

Share this post

scroll to top