Найкрасивіші ратуші Західної України

Ратуші будувалися в містах, що не мали магдебурзького права. Після отримання подібних привілеїв, ратуші перетворювалися в магістрати. Але пізніше ці поняття спростилися, і зараз ратушами називають будівлі з вежею, де розміщується міська рада.

 

Дрогобицька ратуша

В середині XIV було збудовано спершу дерев’яну ратушу, а потім з цегли, на три поверхи, висотою близько 45 метрів. На самому верху, в невеликому приміщенні, жив трубач. Його обов’язком було стежити, чи немає нападу на місто або пожежі, і сповіщати про це жителів. На другому поверсі засідали депутати і бургомістр, тут же розміщувалися міський архів, скарбниця і казна. На першому поверсі розташовувалася канцелярія, кімнати писаря і війта.

На жаль, до нашого часу стара ратуша трохи не дотягнула – через сильну тріщину, що пройшла по стіні будівлі, ратушу в 1829 році розібрали, і натомість побудували нову, за Віденським проектом.

Будівля сучасної Дрогобицької ратуші була побудована в 20 роках XX століття. Частина старої ратуші була розібрана і добудована згідно з новим проектом, а над уцілілою частиною будівлі надбудували ще один, третій поверх. Нова ратуша цегляна, триповерхова, з вежею. У центрі ратуші є маленький внутрішній дворик, з усіх боків оточений стінами.

Самбірська ратуша

Пам’ятка архітектури XVII—XIX ст. Двоповерхова будівля з 40-метровою вежею та годинником була побудована з каменю. За час свого існування ратуша неодноразово перебудовувалася і ремонтувалася. Архітектурний стиль будівлі – ренесанс, класицизм. У 1885 році на ратуші замінили раніше зламаний годинник. Новий придбали в Празі за 1200 злотих, він працює до нині. Розташовується ратуша на центральній площі Ринок. Міська рада, як і раніше, займає старовинну будівлю. Самбірській ратуші присвоєно статус пам’ятки державного значення.

Львівська ратуша 

Пам’ятка архітектури національного значення, належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Вежа ратуші висотою 65 метрів, є найвищою в Україні. Будівлю зводили у 1827–1835 рр. У 1849–1851 рр., після пожежі, проведено відбудову за проектом Йогана Зальцмана. Її вежа належить до найпомітніших акцентів панорами Львова, є візуальним символом міста. Львівська ратуша – це не тільки мерія, а і цікавий історичний об’єкт, який щодня відвідує безліч туристів. З верхівки вежі відкривається неймовірна панорама міста, а на передостанньому поверсі є невеличке кафе «Ратуша», де можна випити львівської кави, споглядаючи чарівні краєвиди.

Івано-Франківська Ратуша

Єдина в Україні  світська споруда, яка має позолочений купол. Його позолотили під час масштабної реконструкції центру міста у 2000 році, витративши 200 г сусального золота. Ратуша – найвища будівля Івано-Франківська, її висота – 49,5 м (таку висоту має 16-поверхівка). Сучасна ратуша (четверта за рахунком) відносно молода споруда, її  звели поляки у стилі модерн, а точніше, конструктивізм. Оглядовий майданчик розташований на вежі під куполом на висоті 33,3 метра, по периметру – 25 метрів. Щоб піднятися на вежу Вам необхідно буде здолати 166 сходинок.

Чернівецька ратуша

Пам’ятка архітектури національного значення. Триповерхова будівля з 50-метровою двоярусною вежею і внутрішнім двориком побудована в стилі пізнього класицизму. В наші дні Чернівецька ратуша вважається однією з найкрасивіших в Україні, до того ж є пам’яткою архітектури національного значення. Одна з особливостей ратуші полягає в тому, що будівлю прикрашають два годинники. Перший був встановлений на вежі відразу під час будівництва, а другий годинник розташований над парадним входом, він був подарований мером А. Кохановським. У 2004 році в Чернівцях встановили нову традицію – щодня о 12:00 годині на вежі ратуші трубач у національному строї грає мелодію пісні «Марічка».

Добромильська ратуша

Дата будівництва ратуші у місті Добромиль Львівської області точно не встановлена. Досі ведуться суперечки навіть про сторіччя заснування: 18 або 16 століття. Будівля побудована в стилі класицизму з елементами ренесансу – ратуша постає в образі старовинного замку. На фасаді невеликої, але дивовижно красивої ратуші розміщене простромлене трьома мечами зелене яблуко, родовий герб Гербуртів, а також герб Добромиля. Ратуша є пам’яткою архітектури державного значення, а також входить до числа найбільш давніх ратуш в Україні.

Бучацька ратуша

Ратуша в місті Бучач Тернопільської області була побудована в середині 18 століття, точна дата не відома. Головну фінансову підтримку при зведенні ратуші надавав магнат Микола Василь Потоцький. Для будівлі ратуші були запрошені два талановиті майстри, архітектори і скульптори, які втілили своє творіння в стилі рококо. Завдяки їхній майстерності, в Бучачі з’явилася одна з найкрасивіших ратуш нашої країни. Спочатку ратуша мала висоту 53 метри, але після пожежі в 1865 році був знищений 18-метровий шпиль, що вінчав вежу. На жаль, не вдалося знайти майстра, щоб його відновити. На сьогодні Бучацька ратуша на стадії реставрації.

 

Стежте за новинами на Telegram-каналі: https://t.me/Vartonews

Share this post

2 Replies to “Найкрасивіші ратуші Західної України”

  1. Trip Impressions сказав:

    Цікава підбірка, дякую. Можна ще додати Сваляву, Болехів, Мукачево, Коломия. Це наша історія і гордість.

  2. Ramesses сказав:

    Ратушу в Кам’янці-Подільському забули, одну з найстаріших на Галичині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

scroll to top